18 липня 2020 року один із засновників організації «Фрайкор» Богдан Войцеховський написав у своєму фейсбуці пост про те, що він не лох і може відрізнити російську контрабанду від нормального товару [1]. Йшлося про гель-лаки для нігтів, які продавалися в харківському інтернет-магазині косметики. Вже за кілька годин представники організації пішли розбиратися з цим питанням, про що виклали невеликий фотозвіт до своїх соцмереж [2], обіцяючи повідомляти суспільство про новини у цій справі. Делікатно нагадаємо, що більша частина українського великого бізнесу й досі ведеться в окупованому Криму, а продаж товарів з РФ відбувається в ледь не кожному торгівельному центрі України і, якщо вже прицільно за це братися, то «Фрайкору» логічніше починати з великих центрів, а не лякати продавчинь у нішовому магазинчику. А допоки чекаємо на свіжу інформацію з цього кричущого випадку, ось трішки інформації про те, що таке «Фрайкор» і якими питаннями, окрім гель-лаків, ця організація переймається.

У публічному просторі «Фрайкор» з’явився приблизно два роки тому, коли коли з’явилася фейсбук-сторінка «Фрайкор», на якій було оголошено про початок мобілізації до добровольчого підрозділу «Фрайкор» в умовах оголошення воєнного стану [3]. Як громадська організація «Фрайкор» зареєструвався в Харкові 19 березня 2018 року, зазначивши своїми засновниками Тарасенка Георгія Олександровича [4] (він також визначається уповноваженою особою громадської організації (надалі – ГО), Сахарчука Володимира Володимировича [5] і Войцеховського Богдана Олександровича  [6].

Юридична адреса ГО ВПО «Фрайкор» – м. Харків, вул. Римарська, 18 (корп. А–2), оф. 6 [7]. Римарська, 18 А–2 – будівля у дворі, прилегла до будівлі (вул. Римарська, 18А, будинок «Просвіти»), яка раніше перебувала у використанні організацією «Патріот України» (лідер Андрій Білецький, у 2015 році переформована у Цивільний корпус «Азов»). Виявляється, що за цією адресою – справжня рукавичка. Там також зареєстровані:

 • ХОО ВТ «Просвіта»;
 • ХОО ВМГО «Молода просвіта»;
 • ГО «Патріот Слобожанщини»;
 • Харківська районна у Харкові партійна організація політичної партії «Сильна Україна» (раніше – Московська і Ленінська парторганізації цієї ж партії);
 • ГО «СККК» («Слобідський крайовий козацький кіш», співзасновник Андрій Білецький);
 • ХОГО «Український бійцівський клуб»;
 • Підприємство «Торгівельний будинок місії «Преображення» Харківської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату;
 • Командитне Товариство «Харківське обласне об’єднання всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка;
 • Редакція газети «Журавлик»  [8].

Всі вищезазначені організації так чи інакше пов’язані з діяльністю «Фрайкору» через спільну систему цінностей (підтримка мілітаризованого патріотизму, активний спротив ЛҐБТК+ – рухам). Отже, можемо припустити існування своєрідного мілітаризованого патріотичного хабу за адресами Римарська 18А і Римарська 18 А–2.

«Фрайкор» як організація найпотужніше діє в Харкові, Івано-Франківську і, за словами свого засновника Георгія Тарасенка, займається:

«патріотичним вихованням молоді, військовою підготовкою, приймає участь у політичному та громадському житті цих міст. По структурі, у самій організації в [Фрайкор] є громадсько-політичний напрямок, є військово-силовий, який по більшій мірі займається питаннями військовими, акціями прямої дії та якихось-там протистоянь»  [9]

Власне, до «якихось там протистоянь» і виникає найбільше питань. «Фрайкор» репрезентує себе як націонал-консервативну організацію і декларує підтримку християнства та традиційних цінностей. Структуру організації складають добровольчий підрозділ «Фрайкор» та військово-патріотична організація, яка власне й цікавить нас у контексті зафіксованих правопорушень та злочинів ненависті, які за ними водяться.

Згідно з онлайн-сторінками «Фрайкор», акції прямої дії і «якісь там протистояння» включають як насильницький спротив акціям та заходам з тематики ЛҐБТК+ і толерантності; так і самостійного «контролю» за наркотрафіком у Харкові та загальним порядком в цілому [10]. Місія «Фрайкору», окрім посилення добровольчого батальйону та розширення сфери свого впливу на території України, визначається також як «у майбутньому створити якусь консервативну платформу для переслідування політичних цілей» [11].

Ось календар активностей «Фрайкору», які варто визначати у межах терміну «злочин ненависті» – незаконні дії, зумовлені упередженим ставленням виконавця до інших осіб чи групи осіб, супроти яких здійснюється цей злочин.

13 лютого 2018 року, ще до офіційної реєстрації, представники «Фрайкору» зірвали лекцію про ЛҐБТ в Харкові [12]. На фото з зірваного заходу видно засновника «Фрайкору» Георгія Тарасенка [13].

(Фото з фейсбук-посту користувачки Веры Чернигиной)

(Фото з фейсбук-сторінки Тарасенка)

18 травня 2018 року, спільно з представниками організації «Традиція і порядок», учасники руху «Фрайкор» зірвали відкриту дискусію про протидію гомофобії та трансфобії в анархістському сквоті «Автономія» [14].

13 червня 2018 року представники «Фрайкору» повернулися до сквоту і зруйнували його [15], лишивши по собі ґрафіті зі своїми символами, а також з різношерстими знаками нацистського штибу [16]. Наскільки відомо, учасники сквоту не постраждали, втім є вірогідність того, що ця інформація просто не стала публічною. Сквот був водночас і культурним центром, і соціальним гуртожитком, де проживало немало вимушених переселенців з зони ведення бойових дій в Донецькій та Луганській областях [17]. Мешканці сквоту з власне Харкова у переважній більшості були анархістами, тож, згідно зі своїми поглядами, цілком могли відмовитися від оскарження захоплення сквоту перед поліцією чи іншими державними структурами.

До осені «Фрайкор» йде в умовну відпустку. Їхня діяльність зосереджується на спробі зірвати Марш Рівності у Києві (17 червня 2018 року) (неуспішно і з сутичками з поліцією [18]). В цей період представники ГО займаються “виховними розмовами” з пивоварнями [19]; “допомагають” у будівництві пандуса в домі харків’янки з інвалідністю Анни Пашкової [20]); а також організовують мітинги підтримки під час судових засідань у справах Сергія Мазура (координатор С14, якого судили за напад на ромський табір) і Сергія Майстренка [21], обвинуваченого у нападі на перехожого. Паралельно «Фрайкор» організовував збір коштів на підтримку свого підрозділу, який воює на Сході України, а також низку тренувальних заходів для усіх охочих [22], в яких також брали участь представниці «Незламних крил». «Фрайкор» також бере участь в обговоренні діяльності правозахисних організацій, як от Amnesty International, Human Rights Watch, Freedom House тощо [23], на якому вони обговорюють небезпеку таких організацій для українського суспільства. Втім, вже в жовтні вони починають доводити, що направду самі становлять таку небезпеку.

11 жовтня 2018 «Фрайкор» (засновники, кількадесят осіб разом із ними – без розпізнавальних знаків, як от футболки чи стяги, але які діяли від імені «Фрайкору») зірвав вечірку в харківському Аrt Сlub Yellow Zeppelin [24]. В межах свого «ненасильницького висловлювання протилежної думки» 5–7 представників руху побили 19-річну дівчину. При чому, зробили вони це не на території клубу, де також перебували представники поліції, а наздогнавши її біля станції метро [25]. Невідомо, чи це вписується в концепцію «якихось там протистоянь», чи в політичні плани «Фрайкору», але на цьому вони не спиняються.

 

(Особа, яка вдарила дівчину. На задньому фоні ліворуч – Богдан Войцеховський, один із засновників «Фрайкору». Фото зі звіту організації «Наш мир»)

(Профільне фото з фейсбук-сторінки Богдана Войцеховського)

Взимку 2018–2019 року «Фрайкор» виходить на кілька судових засідань та патріотичний марш у Харкові, а на своїх ресурсах розміщає здебільшого освітню, мотиваційну інформацію, а також інформацію про потреби батальйону. До активних дій організація повертається навесні.

8 березня 2019 року «Фрайкор», разом із повним складом своїх засновників, а також разом із представницями «Наших крил» виходить на альтернативний до Маршу жінок мітинг, на якому відстоює патріархальні цінності. Цікаво, що учасниць «Наших крил» ресурси «Фрайкору» у своїх дописах не теґають – впізнати їх можна виключно на фото.

(Фото з офіційної сторінки ВПО «Фрайкор» в мережі «ВКонтактє»)

Протягом передвиборчої весни «Фрайкор» створює свій юридичний відділ [26], продовжує проводити тактичні тренування і вишколи, виводи свїх прихильників на антимарш 9 травня до акцій приурочених до так званого «Дня перемоги», бере участь в «Іграх героїв». Також, протягом травня 2019, «Фрайкор» успішно судився за право на розміщення намету «Все для перемоги» в центрі Харкова (Міськрада позивалась про несанкціонованість намету) [27].

17 травня 2019 року представники «Фрайкору» (включно із засновниками Богданом Войцеховським і Георгієм Тарасенком) зірвали захід, який проводили ГО «Сфера», Freedom House та «Національний демократичний інститут міжнародних справ» (NDI), присвячений Міжнародному дню протидії гомофобії і трансфобії у готель/і «Харків Палас» [28]. Захід був закритим, місце проведення не афішувалося. Представники «Фрайкору» увірвалися в кімнату проведення зустрічі, вимкнули проєктор і стали записувати відео про власну протидію «пропаганді гомосексуалізму». Поліція, яка прибула на місце інциденту, не змогла забезпечити продовження заходу. “Захистивши” традиційні цінності від злісних активістів, «Фрайкор» затихає до червня.

2 червня 2019 року, разом із представниками «Національного корпусу», «Традиції і порядку» і «Правого сектору», «Фрайкор» виходить під харківський Палац Спорту, де того дня відбувся з’їзд партії «Доверяй делам» (засновники – Г. Кернес і Г. Труханов). Відбулося кілька сутичок з поліцією, а пізніше було повалене погруддя Жукова на пр-ті П. Григоренка. До цього представники «Фрайкору» були причетними до повалення бюсту Жукова в ніч на 6 травня 2018 року у Харкові – тоді на місці події було знайдено наліпки «Фрайкору» [29]. Фрунзенський районний суд (Харків) відкрив провадження щодо порушення ч. 2 ст. 296 ККУ, яке й досі лишається відкритим. Постамент обклеїли наліпками «Фрайкор», а на нього поставили український прапор. «Фрайкор» не взяв на себе відповідальності за повалення бюсту, але привітав активістів, які це зробили. За фактом події було відкрито кримінальну справу № 645/3511/19 [30] – підозру було виставлено Миколі Зінченку і В’ячеславу Дуді. Надалі «Фрайкор» активно підтримував цих двох активістів. Цей випадок не має в собі складу злочину ненависті, він важливий для ідентифікації представників «Фрайкору», які брали участь у власне злочинних нападах на ґрунті ненависті.

11 червня 2019 року представники «Фрайкору», встановлюючи «ефективний контроль» над функціонуванням Харкова, вдавшись до протиправних дій, розгромили «наркоточку» на перетині вул. Гвардійців Широнівців і вул. Героїв Праці [31]. Цей випадок потрапив до цього огляду через те, що точки продажу наркотичного маку, які втрапили до уваги «Фрайкору», перебували виключно у повній або частковій власності громадян Азербайджану чи Туреччини. Власне, в 2017 році на розгром частини київського ринку на м. Лісовій «Фрайкор» відреагував на своїй офіційній сторінці у соцмережі «ВКонтактє» (дуже патріотично, до речі) так: 

«[розгром], спричинений учорашнім побиттям особами кавказької національності літнього чоловіка – закономірна та адекватна відповідь, а також застереження всім інородцям, які інколи забувають, що на цій землі вони лише гості» [32]  

Відтак, припускаємо, що фрайкорівська боротьба за чистоту і здоров’я Харкова радше обумовлюється расистською ідеологією організації.

В червні 2019 у «Фрайкора» починається сезонне загострення, зумовлене їхніми патріархальними цінностями. На Марш Рівності до Києва приїхали 10 представників «Фрайкору» [33], включно із засновниками – Георгієм Тарасенком і Богданом Войцеховським. Представники організації вважають свою участь в контракції до Маршу Рівності вважають успішною:

«об’єднані сили націоналістичних організацій, християн, консерваторів перешкодили планам ЛГБТ пройти маршрутом, яким ходять націоналісти на Покрову й осквернити пам`ятник Шевченку»

(Фото з сторінок «Фрайкору»)

12 вересня 2019 року представники «Фрайкору» (разом із Георгієм Тарасенком і Богданом Войцеховським), а також «Традиції і порядку» і «Правого сектору» нападають на громадського діяча Олеся Донія [34]. Напад відбувся поблизу Літературного музею у Харкові, перед тим як постраждалий мав прочитати там лекцію про толерантність (захід в межах низки заходів ХарківПрайду). Донія облили зеленкою. Він, втім, таки провів захід, причому нападники лишилися на ньому і слухняно прослухали лекцію до кінця. Георгій Тарасенко заявив, що представники його організації прийшли послухати лекцію і подискутувати – до якого із заявлених намірів відноситься обливання зеленкою, Тарасенко не повідомив.

15 вересня 2019 року представники «Фрайкору» скоюють масові напади на Марш Рівності у Харкові. 15-річного хлопця (Данило Прудніков, йому вдалося втекти, але пізніше він отримував погрози) побили кілька представників «Фрайкору», «Традиції і порядку» і «Правого сектору» [35]. Водночас, представники «Фрайкору» жбурляли каміння в людей, які йшли у колоні Маршу, чинили спротив поліціянтам, які намагалися їх нейтралізувати, а також нападали на учасників Маршу [36]. Поліція затримала кількох підозрюваних. Було відкрито кримінальне провадження проти одного з представників «Фрайкору», втім на фото та відео нападу очевидно, що побиття скоїв не він. В подальшому суд його виправдав. Цікаво, що на відео, де Богдан Войцеховський розповідає про незаконне затримання представників «Фрайкору», він не згадує про затриманого колегу по цеху побиттів [37]. В подальшому «Фрайкор» активно працює над звільненням своїх двох учасників – Вадима Макарова і Максима Сахненка [38].

(Звернення «Фрайкор» до Начальника ГУ НП у Харківській обл., представлене на офіційному телеграм-каналі ВПО)

6 жовтня 2019 року Георгій Тарасенко від імені «Фрайкору» підписує «Меморандум Харківського обласного штабу супротиву проросійському реваншу» [39]. Але вже 17 жовтня «Фрайкор», спільно з харківським «Правим сектором» виходять зі штабу [40]. У коментарях одна з активісток партії «Демократична сокира» (яка також підписала меморандум про участь у штабі) заявила наступне: «вийшли деякі розбіжності по узгодженню доречності тих чи інших дій учасників Штабу». Протягом 11 днів представники «Фрайкору» разом із представниками «Національного корпусу» (також підписанти меморандуму) проривали блокпост в Золотому в межах акції «Останній блокпост» проти відведення українських військ – можна припустити, що тоді відбулися певні суперечки між організаціями. Ідеологічні розбіжності вважати за причину розриву «Фрайкору» зі Штабом важко, адже деякі інші організації, які лишилися у ньому, розділяють ті самі інтереси і цінності, тому справжні причини такого розходження залишаються за дужками. Сам же «Фрайкор» про підписання меморандуму, як і про його розірвання, змовчав.

21 листопада 2019 року, під час подій, приурочених до роковин Майдану, представники «Фрайкору» (зокрема Георгій Тарасенко) у грубій формі завадили журналістці NewsOne у створенні репортажу. Тарасенко порадив журналістці їхати робити сюжети в Донецьку чи Луганську [41]. За фактом інциденту поліція відкрила кримінальне провадження за ч. 1 ст. 171 ККУ (перешкоджання здійсненню професійній журналістській діяльності) [42].

19 червня 2020 року «Фрайкор» традиційно долучається до гомофобної діяльності (здебільшого у Харкові та Києві) і, спільно з «Традицією і порядком», «Національним спротивом» і «Братством» чіпляються до перехожих і роздають листівки гомофобного змісту [43]. Роблять вони це під час вже давно оголошеного карантину і без масок. Цікаво, що сам «Фрайкор» про це мовчить. Тоді ж невідомі здійснили кілька нападів на молодих людей з пірсингом та фарбованим волоссям на Подолі [44], втім немає точної інформації про осіб чи організаційну приналежність нападників.

Окрім вищезазначеного, «Фрайкор» активно бере участь у мітингах та акціях протесту, присвячених відстоюванню національних інтересів в одіозних політичних справах з реваншистським духом. Нагадаємо, що при цьому їм нічого не заважало до квітня 2018 року вести свою сторінку в мережі «ВК» [45], забороненої указом № 133/2017 Президента України «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» від 15 травня 2017 року.

Також «Фрайкор» з відносною регулярністю проводить мілітаризовані заняття зі школярами, його представники читають лекції про історію «економічного, військового і політичного підйому європейської цивілізації над іншими частинами світу» [46].

31 січня 2020 року організація проводить стратегічно важливу акцію – активісти організації привітали Великобританію з Брексітом [47].

«Фрайкор» також засновує проєкт Gunpride [48], в межах якого проводять навчання, а також планують розвивати культуру володіння зброєю. Проєкт спрямований на легалізацію короткоствольної вогнепальної зброї.

Участь «Фрайкору» в політичному житті доволі неоднозначна. Організація відкрито і старанно критикує харківську міську владу; трохи менше – Коломойського [49] та Суркісів [50]; з грудня 2019 року в їхній політичній адженді з’являється доволі обережна критика Авакова [51] – аж до 3 червня 2020 року, коли організація виступила з різкою критикою міністра внутрішніх справ, аж до того, що назвала його чортом і звинуватила в супереченні принципам законності і моральності [52].

Представники організації з дозволеною в межах націоналістичного етикету критикою виступають щодо справи Стерненка [53]. Важливою була також вже згадана участь представників «Фрайкору» (разом із Георгієм Тарасенком) у мітингу в Золотому [54].

Варто також відзначити, що організація є відверто ісламофобською. В розміреній манері доморощених політологів з культурологічною обізнанністю вони коментують ситуацію на Близькому Сході, а також мають цікавий погляд щодо кримських татар (яких, звісно, як і годиться, підводять під загальною рискою ісламу):

«більшість татар залишилася в Криму й отримала громадянство РФ, тому про плату за лояльність можна буде говорити тільки після повернення Криму, оцінюючи вклад і роль татар у цьому»; «винагороджувати татар за лояльність до України потрібно тільки після повернення Криму, коли їхня лояльність буде перевірена. Адже в іншому випадку, повернувши Крим, ми зможемо побачити, що він буде не українським, а татарським. І якщо говорити, що татари в Криму зараз нелояльні до Росії, то вдайтесь в питання — до кого вони більш лояльні: до України чи Туреччини» [55]

Водночас, представники «Фрайкору» часто висловлюють підтримку Президенту США Трампу, а також висловлюються щодо вагомості «білих життів»: «В Україні найбільшу цінність може мати тільки життя громадян України. Тому сьогодні нашим гаслом є white lives matter» [56]. На додачу, «Фрайкор» вважає будь-кого (включно з неповнолітніми дітьми) з тимчасово окупованих територій – сепаратистом [57].

(Проведення представниками «Фрайкору» «уроків мужності» в школі – фото з офіційного телеграм-каналу ВПО)

Відтак, наразі основними векторами діяльності «Фрайкору» є: гомофобні акції та напади на представників та активістів ЛҐБТК+; проведення тактичних тренувань; лобіювання вільного користання зброєю (сюди ж відноситься і мілітаризація, яку вони реалізують через уроки в школах і технікумах). Інша діяльність (як от біля-політичний активізм у Харкові проти А. Мураєвої чи Г. Кернеса, гучні заяви про іслам чи етнічну приналежність) виглядає радше як загальні популістичні нариси.

Батьки-засновники «Фрайкору»

Зі слів організаторів, «Фрайкор» – організація «орденського типу», і членами в ній є менш ніж 20 осіб, які пройшли «фізичні, інтелектуальні і моральні тести та виконали багато завдань» і мають чорний шеврон [58]. Окрім свого «чорношевронського» активу, організація послуговується великою підтримкою з-поміж молоді, яка виступає під її іменем і, найвірогідніше, за її вказівками. Ось, що ми знаємо про засновників і одних з найактивніших учасників «Фрайкору».

Георгій Тарасенко

Один з зареєстрованих засновників «Фрайкору» – Тарасенко Георгій Олександрович, який також значиться керівником ВПО. Георгій – колишній член «Національного корпусу» [59]. Про його діяльність відомо вкрай мало: наявна про нього інформація у ЗМІ – вже як про лідера «Фрайкору». Його фейсбук-сторінка створена у грудні 2017 року, коли він вже очолював «Фрайкор». Старіша в нього сторінка в мережі «ВКонтактє» [60], якою він користується й досі, попри свою ура-патріотичну позицію.

Про діяльність Г.Тарасенка до «Фрайкору» відомо мало, хоча з тієї ж сторінки «ВКонтактє» видно, що вектор інтересів у нього змінився мало.

Дещо пізніше, в червні 2017 року Тарасенко став співзасновником організації «Патріот Слобожанщини» [61], зареєстрованої за адресою, за якою пізніше зареєструється «Фрайкор». Про діяльність «Патріота Слобожанщини» невідомо, втім вона лишається діючою юридичною особою.

У грудні 2019 року, незадовго до публічного анонсування «Фрайкором» свого нового проєкту GunPride, спільно з колегою по фрайкорівському цеху Богданом Войцеховським, Тарасенко став співзасновником відповідної ГО [62].

На цьому, власне, відкрита інформація про Тарасенка вичерпується. 10 червня 2020 року голова Харківської ОДА підписав рішення, яким призначив Георгія Тарасенка до складу Координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання [63]. Про педагогічно-виховні амбіції «Фрайкору» ми вже зазначали, тому маємо орієнтовне розуміння того, в яке русло патріотичне виховання скеровуватиме Тарасенко.

Із зазначених вище дій «Фрайкору», які можна визначити як «злочини ненависті», Тарасенко брав участь практично в усіх. 

Богдан Войцеховський

Ще один із засновників «Фрайкору», заступник керівника (Георгія Тарасенка) – Богдан Олександрович Войцеховський. Богдан воював у складі Добровольчого батальйону ОУН [64]

Він – аспірант кафедри кримінології та кримінально-виконавчого права в Національному юридичному університеті ім. Ярослава Мудрого; також має заочну економічну освіту. Його активність у соціальних мережах здебільшого зосереджена навколо «Фрайкору» і його ролі спікера і публічного обличчя організації. Власне, практично у кожному вищепредставленому злочині ненависті він бере активну участь. Войцеховський також був затриманий після нападу представників «Фрайкору» на учасників харківського Маршу Рівності – його, втім, відпустили, через відсутність доказів про його участь у побиттях. З відеозапису тих подій видно, що він виконує радше роль морального флюгера в організації, не забруднюючи руки прикладним насильством.

Важливим вектором діяльності заступника керівника ВПО «Фрайкор» є його робота з GunPride. Ресурси «Фрайкора» визначають саме Войцеховського відповідальним за цей проєкт [65], він також значиться засновником ГО «Ґан Прайд» [66].

Максим Сахненко

На одному з фото в інстаґрамі, Б.Войцеховський затеґаний разом із користувачем chorny_.x._voron. Користувач користується відповідним ніком також на своїй фейсбук-сторінці [67].

«Чорний ворон» – це Максим Сахненко, член «Фрайкору», якого, разом із Вадимом Макаровим, затримали поліцейські після нападу на харківському Марші Рівності [68]. 

(Фото зі сторінки Instagram та із засідання суду. На фото та сама людина — Максим Сахненко)

Журналістці видання «Ґрати» Сахненко заявив, що на момент затримання він просто гуляв із друзями, аж раптом до нього підбігли, бризнули сльозогінним газом в очі, збили з ніг і забрали у відділок [69]. Цілком можливо, що Сахненко й правда просто гуляв з друзями і просто не зорієнтувався у ситуації – як на цьому фото з його інстаґраму, де він не розібрався, з якого боку варто читати книжки.

Максим Сахненко (позивний «Скіф» [70]) – 21-річний студент. Примітно, що, згідно з репортажем видання «Ґрати» з судового засідання над Сахненком, адвокат додає до справи позитивну характеристику на нього з місця навчання, а до справи його фрайкорівського побратима Вадима Макарова – ще й посвідчення учасника бойових дій. Відтак, Сахненко не був учасником бойових дій. Втім, попри заблюрені лиця, його можна впізнати на одному з фото в дописі з офіційної сторінки «Фрайкору» (16/06/2020), який повідомляє про перебування добровольчого підрозділу «Фрайкор» у зоні проведення бойових дій [71].

Гліб Дерев’янко


Ще одна особа, яку можна ідентифікувати на цьому фото – другий праворуч від Сахненка хлопець, – також важливий персонаж «Фрайкору». Власне, ледь не кожне повідомлення «Фрайкора» про тактичні тренування, або мілітаристичні уроки в навчальних закладах, супроводжуються його знімками.

Цього хлопця ми знайшли через пост із теґом в інстаґрамі Сахненка [72] – за ніком «lux_aeterna14» стоїть Гліб Дерев’янко [73]. Гліб – староста групи на факультеті психології та соціології Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди [74]. У 2019 році він завершив 4-й курс навчання [75]. Судячи зі світлин, які викладає «Фрайкор» у своїх мережах, Гліб бере участь ледь не в кожному тактичному навчанні «Фрайкору», паралельно з викладанням «уроків мужності» [76]. Цілком ймовірно, що він буде одним з основних виконавців запропонованої керівником «Фрайкору» Георгієм Тарасенком програми в Координаційній раді з питань національно-патріотичного виховання Харкова. Дерев’янко брав участь у зриві вечірки в клубі Аrt Сlub Yellow Zeppelin (Харків, 11/10/2018) [77].

(Скріншот з відео зриву вечірки в Art Club Yellow Zeppelin – на фото Гліб Дерев’янко)

Вадим Макаров


Колега Дерев’янка, який разом із ним проводить «уроки мужності», а також який брав участь у масовому заході «Фрайкору» (напад на Марш Рівності у Харкові 2019 року), так і в зриві заходу Freedom House, «Національного демократичного інституту міжнародних справ» (NDI) та «Сфери» 17 травня 2019 р. – Макаров Вадим Олександрович. З огляду на його постійну присутність на усіх заходах та акціях «Фрайкору», ми вважаємо цю особу причетною до членського складу організації «Фрайкор».

Особу Макарова Вадима доволі легко ідентифікувати через те, що він був одним із затриманих фрайкорівців опісля їхньої участі в контракції до харківського Маршу Рівності [78]. На відміну від більшості своїх колег, В.Макаров має low profile у соціальних мережах. Про його діяльність можливо дізнатися або через його інстаґрам-сторінку [79], або через низку фотографій з офіційних сторінок «Фрайкору». Саме звідти стає відомо, що він брав участь у зриві заходу Freedom House, «Національного демократичного інституту міжнародних справ» (NDI) та «Сфери» 17 травня 2019 р.


(Макаров разом із Богданом Войцеховським (зліва). Скріншот з відеозапису нападу «Фрайкору» на закритий захід Freedom House, «Національного демократичного інституту міжнародних справ» (NDI) та «Сфери» 17 травня 2019 р.)

Також Макарова видно на світлинах з нападом на Марш Рівності-2019 у Харкові 15 вересня 2019 року:

Після Маршу Рівності В.Макарова (разом із Максимом Сахненком) затримали поліцейські і висунули йому звинувачення у насильстві проти працівника правоохоронних органів.

Семен Соха

На фото та відео з нападу «Фрайкору» на захід Freedom House, «Національного демократичного інституту міжнародних справ» (NDI) та «Сфери» 17 травня 2019 року є ще одна цікава особа, яка фігурує також на прес-конференції щодо затриманих фрайкорівців після нападу на Марш Рівності 15/09/2019 [80].

Це Семен Соха – «координатор осередків консервативного руху «Традиції і Порядку» [81], або ж «голова координаційного комітету «Традиції і порядку», як значиться на його фейсбук-сторінці [82]. Цілком можливо, що ця одіозна особа, яка кляне ліві ідеї, але при цьому виставляє фотографії у стилі лєнін-на-бронєвікє [83], була своєрідним «куратором» зриву події 17/05/2019. Адже відповідальність за зрив цілковито взяв на себе «Фрайкор», а «Традиція і порядок» лишилися «за кулісами».

Володимир Сахарчук

Напевно, найцікавіший персонаж «Фрайкору» – це останній тут зазначений (але, вочевидь, геть не останній за значенням) Володимир Сахарчук. Сахарчук є співзасновником не лише ВПО «Фрайкор», але й, спільно з Георгієм Тарасенком, – ГО «Патріот Слобожанщини», а також приватного підприємства «Ай Пі Фрайкор» (створена 17/09/2018 [84]). Ця організація зареєстрована у селі Великі Лази (Закарпатська обл.), із наступними зареєстрованими видами діяльності: 69.10 Діяльність у сфері права (основний); 77.40 Лізинг інтелектуальної власності та подібних продуктів, крім творів, захищених авторськими правами, 79.12 Діяльність туристичних операторів, 79.90 Надання інших послуг бронювання та пов’язана з цим діяльність, 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, 47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу інтернет, 63.99 Надання інших інформаційних послуг, н. в. і. у..

Наразі Володимир є адвокатом в юридичній компанії «СНК груп» [85]. Компанія надає послуги в оформленні нерухомості та земельних ділянок, забезпечує представництво в судах; а також надає юридичні консультації щодо створення організаційно-правових форм юридичних осіб і захисту інтелектуальної власності [86]. В межах своєї роботи в «СНК груп» Володимир займається справою про місцевих (Ужгородський р-н) пасажирських перевізників [87].

У 2017 році Сахарчук балотувався у депутати Забродівської територіальної громади від політичної партії «Розумна сила» [88]. Він також є керівником ГО «Варта порядку» [89] на березень 2017 року. Власне, історія з «Вартою порядку», яку досліджували місцеві журналісти, не надто приємна: організацію звинувачують в існуванні в режимі бойової одиниці [90], яка забезпечувала силову запоруку Ігоря Палиці – члена партії «УКРОП», голови Волинської обласної ради [91], старого давнього друга Ігоря Коломойського (Палиця є головою ВАТ «Укрнафта» і довгий час контролював «Нафтохімік Прикарпаття» [92]). Лідер «Варти порядку» Олександр Тиводар (який також є заступником голови Волинської обласної організації Української Спілки ветеранів Афганістану [93]) сам називає ГО резервним підрозділом [94].

В.Сахарчук – доброволець Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пригова, за службу в якому отримав відзнаку МО України – медаль «За сприяння Збройним Силам України» [95]. Також він є волонтером у ківерцівській ГО «Самооборона» [96]. Брав участь у бойових діях у складі Добровольчого українського корпусу в районі с. Піски та с. Павлополь, де воював разом із Богданом Войцеховським [97] і Глібом Онищенком (добровольцем підрозділу «Фрайкор» [98]). Чи він продовжує співпрацю з «Вартою порядку», який вплив має на акції «Фрайкору» – невідомо.

Відомо, втім, що разом зі своєю партнеркою Крістіною Гаранчевською  [99] Сахарчук є засновником ГО «Турклуб Едельвейс» [100]], чия емблема м’яко натякає на причетність до націоналістичної організації «Едельвейс», добре відомої своїми зривами заходів на ЛҐБТК+ тематику [101].

Але найцікавіша інформація виявляється за іменем Крістіни Гаранчевської, на яке зареєстровані не лише рекреаційна організація «Едельвейсу», а ще й закарпатське відділення «Карпатської Січі» [102]  і ГО «Цивільний корпус Азов-Закарпаття» [103].

І це не може не наштовхувати на думку, що, можливо, ВПО «Фрайкор» – це направду матріархальна структура, яка намагається відстояти свою чоловічу честь погромами і зривами заходів пов’язаних з українською ЛҐБТК+ спільнотою.

Згідно з відкритими даними, 23 березня 2020 року Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М. Д. у своєму рішенні №520/14114/19 вімовив у позові про заборону громадської організації «Військово-патріотична організація «ФРАЙКОР» із статусом юридичної особи. Подальші рішення апеляційних судів лишили цю відмову, а отже й право «Фрайкору» на легальне існування, в силі. «Фрайкор» і його лідери не зробили жодних заяв з цього приводу [104], пояснивши це тим, що не хочуть дати приводу говорити, що вони тиснуть на суд. Тим часом, вони продовжують займатися «громадсько-патріотичними і військово-силовою» діяльністю, а також «якимись-там протистояннями», з-поміж яких, окрім цілком виправданих і достойних (як от протистояння реваншистським настроям, недопущення розгляду закону про мову тощо), – напади на ЛҐБТК+ активістів, зриви заходів, мілітаризація дітей, а також контроль за експортом гель-лаків з РФ.

Список посилань

 1. https://www.facebook.com/BogdanVoytsehovsky/posts/2818601868392408

 2. https://t.me/freikorps_org/1222

 3. Фейсбук-сторінка ВПО Фрайкр: https://www.facebook.com/freikorps.info; Сторінка Фрайкор Вконтакте: https://vk.com/freikorps_org

 4. Фейсбук-сторінка Тарасенка: https://www.facebook.com/profile.php?id=100011592462291

 5. Фейсбук-сторінка Сахарчука: https://www.facebook.com/vald184

 6. Фейсбук-сторінка Войцеховського: https://www.facebook.com/BogdanVoytsehovsky; Instagram-сторінка Войцеховського: https://www.instagram.com/bogdanfreikor/?fbclid=IwAR3Yj4jRfwAAxb55W6IeGbTujAduiZTgUVI2GMrT3NerxwyYclYqQucXWVA

 7. https://youcontrol.com.ua/catalog/company_details/42007129/

 8. shorturl.at/aho14

 9. https://conservatorjournal.com/freikorps

 10. https://www.facebook.com/freikorps.info/posts/640181153206675; https://www.facebook.com/freikorps.info/posts/647126105845513; https://www.facebook.com/freikorps.info/posts/640087873216003

 11. https://conservatorjournal.com/freikorps

 12. https://nv.ua/ukraine/events/v-kharkove-neizvestnye-sorvali-lektsiju-o-lhbt-dvizhenie-2451747.html

 13. https://www.facebook.com/profile.php?id=100011592462291

 14. https://gay.org.ua/publications/HCR_2018_(LGBT_HUMAN_RIGHTS_NASH_MIR_CENTER).pdf (Кейс 1211)

 15. https://vk.com/wall-108263902_2415

 16. https://smilewithoutacat.wordpress.com/tag/graffiti/

 17. http://www.theinsider.ua/lifestyle/samozakhvat-kak-v-kharkove-voznik-skvot-dlya-pereselentsev/

 18. https://vk.com/wall-108263902_2419

 19. https://vk.com/wall-108263902_2422

 20. https://vk.com/wall-108263902_2507

 21. https://vk.com/wall-108263902_2473; https://vk.com/wall-108263902_2475; https://vk.com/wall-108263902_2482; https://vk.com/wall-108263902_2489

 22. https://vk.com/wall-108263902_2439?z=video-108263902_456239046%2F3d2f9f1a6ff97163df%2Fpl_post_-108263902_2439

 23. https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=567186327011111&id=100011592462291

 24. https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=665705200492556&id=100011592462291; https://www.facebook.com/watch/live/?v=1016445038559570&ref=external; https://www.facebook.com/watch/live/?v=258197384897739&ref=watch_permalink

 25. https://gay.org.ua/publications/HCR_2018_(LGBT_HUMAN_RIGHTS_NASH_MIR_CENTER).pdf (Кейс 1342)

 26. https://youtu.be/Sk-E-UmX_V0

 27. https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=794413777621697&id=100011592462291

 28. https://www.youtube.com/watch?time_continue=311&v=rkYwthBGJSg&feature=emb_logo; https://gay.org.ua/blog/2020/04/27/zvit-pro-zlochyny-na-grunti-nenavysti-skoieni-za-oznakamy-sohi-v-ukraini-u-2019-r-dlia-shchorichnoho-zvitu-bdipl-obsie/ (Кейс 1637)

 29. http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/81569854

 30. http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/82210491

 31. https://www.facebook.com/h.saltovka/videos/387861231821830

 32. https://vk.com/wall-108263902_2410

 33. https://t.me/freikorps_org/373

 34. https://www.facebook.com/watch/?v=403664550354067; https://www.facebook.com/watch/live/?v=2278743275770669&ref=watch_permalink; https://www.facebook.com/suspilne.kharkiv/posts/2276398025946567; https://t.me/freikorps_org/536

 35. https://twitter.com/StudMedia/status/1173216709530005505; https://birdinflight.com/ru/novosti/20190919-garanich.html; http://reyestr.court.gov.ua/Review/84577678 ; http://reyestr.court.gov.ua/Review/84505592

 36. https://www.youtube.com/watch?v=mEDDKElhlqQ; http://uanews.kharkiv.ua/incident/2019/09/15/268100.html; https://kh.depo.ua/ukr/kh/biyka-pislya-kharkivprayd-e-zatrimani-ta-postrazhdali-201909151028874

 37. https://t.me/freikorps_org/556

 38. https://t.me/freikorps_org/563

 39. https://www.facebook.com/svato.kh.ua/posts/3045294109029953

 40. https://www.facebook.com/SprotivKH/posts/119109899500551

 41. https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=686982178364858&id=100011592462291

 42. https://ua.interfax.com.ua/news/general/546942.html

 43. https://t.me/tradition_and_order/7192

 44. http://zmina.info/news/pravoradykaly-na-kyyivskomu-podoli-napaly-na-pidlitkiv/?fbclid=IwAR34BOKlrFMxZm1BXhHw2q7haETaOECzktRq4yQO2wm6AdTxmjJS85xUwuI

 45. https://vk.com/freikorps_org

 46. https://t.me/freikorps_org/913

 47. https://t.me/freikorps_org/862

 48. https://conservatorjournal.com/gunpride

 49. https://t.me/freikorps_org/740

 50. https://t.me/freikorps_org/1012

 51. https://t.me/freikorps_org/790; https://t.me/freikorps_org/1028

 52. https://t.me/freikorps_org/1104

 53. https://t.me/freikorps_org/1059

 54. https://t.me/freikorps_org/637; https://t.me/freikorps_org/633; https://t.me/freikorps_org/631; https://t.me/freikorps_org/630

 55. https://t.me/freikorps_org/1082

 56. https://t.me/freikorps_org/1113

 57. https://www.facebook.com/freikorps.info/posts/707937039764419

 58. https://conservatorjournal.com/freikorps

 59. https://www.radiosvoboda.org/a/fraikor-lhbt/30169483.html

 60. https://vk.com/george_tarasenko

 61. https://opendatabot.ua/c/41399555

 62. https://ring.org.ua/edr/uk/company/43395616

 63. https://kharkiv.znaj.ua/317136-harkivsku-molod-budut-vchiti-patriotizmu-zamishaniy-praviy-sektor

 64. https://www.facebook.com/andkelt/posts/2509437412648293

 65. https://t.me/freikorps_org/1001

 66. https://ring.org.ua/edr/uk/company/43395616

 67. https://www.facebook.com/chornyy.voron/timeline?lst=100001728016889%3A100042222484482%3A1594068002

 68. https://kh.suspilne.media/news/39136

 69. https://graty.me/s-molitvoj-i-za-plohie-privychki-kak-a/; https://youtu.be/vcvX0j3uc04?t=78

 70. https://allkharkov.ua/news/crime/poslednemy-iz-zaderjannyh-za-konflikt-na-rymarskoi-posle-harkovpraida-izbrali-mery-presecheniia.html

 71. https://www.facebook.com/freikorps.info/posts/703157580242365?__xts__[0]=68.ARD6nZGIetRGSGh7blTg72myJgYCYQzthASLiecODtTiaRLr1omOi7Mma29BwTn8NFl22U_GZ0soMVCXzqu-6aOX9p96K55c8C6LZ96nO68eE8N_DTL5VFe9pvr4apukfQg2Ko3Cu5XvD-aV-1okNREaC44LysjLcEJj4QFkO99ypZieQwMHvIhgih939H1g8ChlZhFdZHggN8m76ydUj8a2nlGdAirv5odDeFNqoEeZM5UvT-7AoUsS3dy-nxbbgQtBFDjpESj7Vrcz8-Lema71i6zcwt1Y4xI3dS9F435q12id774_av-oYPQGGaJP3H7K3LCd8uxsJAsmzzpkIV0&__tn__=H-R

 72. https://www.instagram.com/p/B_u_yjfheRq/

 73. https://www.facebook.com/BloodyLubotin88; https://vk.com/bloodylubotin88

 74. http://hnpu.edu.ua/uk/novyny-kafedry-socialnoyi-pedagogiky; http://dovira.kh.ua/index.php?id_pidkategorii=0&id_kategorii=6&page=3&month_news=4&year_news=2018

 75. http://smc.hnpu.edu.ua/files/Reytyng_studentiv_2018_2019_1_sem_/Sotsialna_pedagogika_4_kurs.pdf

 76. https://t.me/freikorps_org/860

 77. https://www.facebook.com/DARKHUNTERua/videos/1016445038559570/?v=1016445038559570

 78. https://graty.me/s-molitvoj-i-za-plohie-privychki-kak-a/; https://youtu.be/vcvX0j3uc04?t=78

 79. https://www.instagram.com/wagner.r.w/

 80. https://t.me/freikorps_org/595

 81. https://t.me/tradition_and_order/3999

 82. https://www.facebook.com/Sokha.Semen

 83. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=338793163547224&set=ecnf.100022496285496&type=3&theater

 84. https://youcontrol.com.ua/catalog/company_details/42478181/

 85. https://www.facebook.com/snkgroup.com.ua/photos/a.354704144972786/926308314479030

 86. https://www.facebook.com/snkgroup.com.ua/services/?ref=page_internal

 87. https://www.facebook.com/taras.deiak/posts/738297076648806

 88. https://konkurent.ua/publication/13535/hto-hoche-stati-deputatom-zabrodivskoyi-obyednanoyi-gromadi/

 89. http://www.volynpost.com/news/85721-kiverci-miscevi-staly-na-zahyst-nachalnyka-policii

 90. http://www.volynpost.com/news/94818-rozpovily-iak-varta-poriadku-peretvorylas-u-zbrojne-ugrupovannia

 91. https://www.chesno.org/politician/302/

 92. http://rus.newsru.ua/ukraine/06may2014/yvolil_odessa.html

 93. https://www.volynnews.com/dossiers/tyvodar-oleksandr-oleksandrovych/

 94. http://www.volynpost.com/news/94818-rozpovily-iak-varta-poriadku-peretvorylas-u-zbrojne-ugrupovannia

 95. http://www.medbat.org.ua/uk/nagorodi/

 96. https://www.volyn.com.ua/news/141392-khotily-pryhostyty-keksamy-holodnykh-ditei-ale-starshyi-z-nykh-skazav-eto-ukrayntsy-nelzia

 97. https://nlu.edu.ua/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/%D1%83-%D0%B3%D1%83%D1%80%D1%82%D0%BE%D0%B6%D0%B8%D1%82%D0%BA%D1%83-%E2%84%96-2-%D1%83%D0%BD%D1%96%D0%B2%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%82%D1%83-%D0%B2%D1%83%D0%BB-%D0%B3%D0%B2-%D1%88%D0%B8-3/

 98. https://www.facebook.com/profile.php?id=100017525139694

 99. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2432672017007016&set=a.1913729768901246&type=3&theater

 100. https://ring.org.ua/edr/uk/company/42580150

 101. https://zmina.info/articles/organizacziya-edelvejs-yaka-zirvala-lgbt-trening-u-vinnyczi-vidkryla-oseredky-po-vsij-ukrayini-shho-pro-neyi-vidomo/

 102. https://ring.org.ua/edr/uk/company/40497747

 103. https://ring.org.ua/edr/uk/company/39989632

 104. https://opendatabot.ua/court/88352466-41f408aea50483b49d8f20f524778cef