Звіт у форматі PDF
(відкрити у новому вікні)

Truth Hounds — це команда досвідчених фахівців із прав людини, які документують воєнні злочини та злочини проти людства в контексті збройних конфліктів із 2014 року. Наша організація бореться проти безкарності за міжнародні злочини та грубі порушення прав людини шляхом документування, розслідування, моніторингу й адвокації.

16 березня 2022 року близько 9-ї години ранку (за версією офіційного слідства — о 10-й ранку) [1] російські війська здійснили артилерійський обстріл цивільних осіб та цивільної інфраструктури міста Чернігова. Внаслідок обстрілу черги за хлібом, за повідомленням слідства, щонайменше 14 осіб загинули та 27 були поранені [2]. Ще одна особа померла пізніше в лікарні [3]. Під удар потрапила північно-східна частина міста. Найбільше людей загинуло біля будинку №19 по вул. Доценка (магазин «Союз №9»), оскільки в той момент вони вишикувалися у дві черги біля господарського та основного виходів із магазину, щоб отримати хліб.
Саме в результаті прямого влучання артилерійського снаряда в чергу загинули й були травмовані найбільше людей. Від обстрілу постраждали також жителі та помешкання багатоквартирних будинків на сусідніх вулицях — Генерала Пухова та Доценка. Документатори Truth Hounds двічі відвідали місце події під час польових виїздів (18 квітня та 13 червня 2022 року), задокументували свідчення чотирьох безпосередніх очевидців цього інциденту (до декого з них правоохоронці за інформацією не зверталися) та зробили відеофіксацію п’яти місць влучань, зафіксували руйнування, спричинені обстрілом. Долучивши до цих даних інформацію, отриману в подальшому з відкритих джерел, аналітики Truth Hounds змогли відновити послідовність подій інциденту, дати йому юридичну оцінку як воєнного злочину, встановити тип зброї, що використовувався, відстежити напрямок та визначити точку ведення вогню, а також ідентифікувати ймовірних виконавців цього обстрілу. Усі знахідки викладено в аналітичній довідці нижче ↓

На підставі свідчень очевидців та аналізу місць ударів вдалося локалізувати місця влучань снарядів під час атаки та встановити послідовність ударів зранку 16 березня 2022 року. Того сонячного ранку серед людей, що проживали в районі вулиць Генерала Пухова, Доценка та Космонавтів, почали ширитися чутки, що до магазину «Союз» мають привезти хліб та роздавати його з 10-ї години ранку. Ніхто зі свідків не зміг згадати, звідки такі чутки з’явилися. Люди телефонували одне одному та повідомляли цю новину. Тому вже з 07:30 ранку біля вищезгаданого магазину почали збиратися люди. Вони брали з собою дітей чи літніх батьків, щоб отримати більше хліба. Адже на той час місто було майже повністю знеструмлене, магазини стояли порожні. В такій ситуації додатковий буханець хліба точно не був би зайвим у сім’ї. Згодом сформувалися дві черги — одна приблизно із сорока людей вишикувалася біля центрального входу в магазин. Інша, у якій люди власне чекали на хліб, налічувала близько 50 осіб, які стояли біля східної стіни того ж магазину (див. схему нижче).
Свідок KI-01 говорить:
16 березня я в 07:20 — 07:30 пішов у магазин «Союз» на вулиці Доценка. Зайняв чергу за їжею із західної сторони магазину. Побачив, що зібрався ще народ, люди, що стояли за хлібом зі східної сторони магазину. Я зайняв місце в першій черзі в магазин і перейшов на східну сторону магазину і став у чергу. Бігав періодично навідуватись в ту іншу чергу на західній стороні. В черзі за хлібом вже зібралось людей десь 20. Чекали, коли привезуть хліб.

Свідкиня KI-02 згадує, що того ранку чула звуки, схожі на вибухи чи постріли, ще до влучання снаряда в чергу за хлібом, які лунали з боку будівельного супермаркету «Епіцентр», що розташований на відстані 800 м на північний схід від магазину «Союз» [5].
Інший очевидець події, KI-03, зазначає таке:
Почала стріляти гаубиця. Приблизно в 07:50. Танку нема куди стріляти тут, на мій погляд. Постріли я чув десь в стороні Березового гаю, доволі близько. Перший постріл був такої сили, що всі в черзі присіли. А потім продовжували стояти. Стріляла гаубиця десь раз на хвилину. Вистрілила всього разів 12. Стрільба припинилась. Я продовжив стояти в черзі.
Цей момент потребує додаткового з’ясування, чи справді така військова техніка вела вогонь із житлового кварталу перед його обстрілом. Зі свого боку аналітики Truth Hounds дослідили супутниковий знімок місцевості, зроблений об 11-й годині у день обстрілу, та побачили, що на цей момент жодної військової техніки та її слідів у районі Березового гаю та сусідніх кварталах не було. Більш детально про це йдеться в розділі 5 нижче. Близько 9-ї ранку снаряд РСЗВ «Град» влучив у клен, що ріс біля північно-східного торця будинку №25 по вул. Доценка. Рештки снаряда пробили стіну квартири №1 будинку. Від влучання квартира загорілася. В ній загинула її літня власниця. Від продуктів горіння задихнулася жінка, що жила на 5-му поверсі цього будинку. Рештки цього ж снаряда пошкодили квартиру №83 по вул. Генерала Пухова, 127. За півтори хвилини ще один снаряд влучив у чергу за хлібом біля магазину «Союз №9», внаслідок чого загинули 15 осіб. Через кілька хвилин сталася серія множинних влучань у житлові будинки по вул. Генерала Пухова №130, №132, №134(138) [7], прибудинкові території, а також у галявину біля парку «Березовий гай» (3–4 вирви, координати: 51.520315, 31.331218). Між будинками №134(138) і №132 свідок KI-03 пізніше виявив тіло свого сусіда. Один зі снарядів влучив у під’їзд будинку №8 по вул. Доценка. Очевидці обстрілу вказували додаткові місця влучань та згадували, що чули інші вибухи, однак не могли їх локалізувати.
Детальнішу інформацію про задокументовані місця влучань, хронологію обстрілу, а також його наслідки див. у таблиці нижче:

Загалом документатори Truth Hounds встановили місця 12 влучань боєприпасів по території площею приблизно 75 000 м² (7,5 га) у часовому проміжку між 08:50 до 09:15 у районі вулиць Доценка та Генерала Пухова під час обстрілу 16 березня 2022 року.


Офіційне слідство та деякі медіа стверджують, що влучання снаряда в чергу за хлібом біля магазину «Союз №9» сталося о 10-й годині ранку 16 березня. Однак Truth Hounds має підстави вважати, що обстріл відбувся принаймні на годину раніше. Перш за все про 9-ту годину ранку як про час удару по черзі і, власне, початку масованого обстрілу району свідчать одночасно двоє з чотирьох опитаних безпосередніх свідків події. Інших два свідки мають сумніви щодо часу. Ще одним непрямим доказом того, що події відбулися раніше 10-ї години ранку, є супутниковий знімок місця інциденту того дня. Біля місця влучання у приміщення магазину «Союз» помітні сліди від розриву снаряда та, ймовірно, тіла загиблих, що лежать на землі. Отже, обстріл уже відбувся. Якщо зіставити тіні від предметів у цей сонячний день із показниками ресурсу SunCаlc, за допомогою якого можна дізнатися про положення сонця у задані місце, дату й час, то можна побачити, що супутниковий знімок зроблено 16 березня десь об 11:10 ранку за місцевим часом. Себто за годину від моменту удару, визначеного слідством. Однак ми бачимо, що на знімку відсутнє задимлення в місцях пожеж, спричинених влучаннями у, скажімо, квартири в будинках №132 і №134 по вул. Генерала Пухова та №25 по вул. Доценка. Малоймовірно, щоб на гасіння пожеж (з огляду на час доїзду машини з вогнеборцями) знадобилося так мало часу.

Додатковим доказом більш раннього часу атаки може слугувати відео, яке документаторам Truth Hounds передала свідкиня KI-02. За словами жінки, відео знято о 10-й годині ранку, після того як вона вийшла з укриття, куди сховалася після удару по черзі біля магазину. На відео наслідки обстрілу — кров на асфальті, скупчення та активна діяльність людей на місці удару. Сама свідкиня коментує події в кадрі як такі, що відбулися після обстрілу [9].







Свідчення очевидців атаки містять доволі точний опис уламків боєприпасів, знайдених у вирвах чи отворах будівель після влучання. Свідки описують ці предмети як «предмет кольору, як дюралюміній, у формі половини циліндра, десь 30 см довжиною, діаметру 12–15 см» [11] або «залишок снаряда циліндричної форми, десь 50 см у довжину, сріблястого кольору діаметром десь 120 мм» [12]. Зокрема, свідки фіксували такі уламки на місцях влучань у квартири будинків по вул. Доценка, 25 та у дворі будинку №132 по вул. Генерала Пухова. Очевидці також зауважують малий часовий інтервал між вибухами, мерехтіння снарядів у небі, а також щільність «прильотів». Усе це вказує на використання реактивних систем залпового вогню типу «Град» під час здійснення цієї атаки. Якщо порівняти фото уламка снаряда, зроблене свідчинею на місці влучання в будинок №8 по вул. Доценка, та фото ракет РСЗВ «Град» з інших джерел, то можна помітити, що сама конфігурація цих ракет, їхній калібр, хвостова частина, матеріал та колір покриття є фактично ідентичними.





Разом із тим аналіз інших обставин цього обстрілу підводить до висновку, що під час інциденту могли застосовуватися не лише ракетні системи залпового вогню, а й гаубичні артилерійські системи — зокрема в інциденті влучання снаряда у чергу за хлібом біля магазину «Союз №9». Так, свідок, що перебував неподалік, розповів про характерний для гаубичних снарядів свист, із яким вони летіли прямо перед влучанням [15]. На користь використання снаряда до гаубиці свідчить також той факт, що у вирві не знайшли уламків, характерних для боєприпасів РСЗВ (циліндричних основ ракет, хвостових частин із оперенням чи без), зображених на фото вище. Натомість як спеціалісти-вибухотехніки, так і документатори Truth Hounds виявили та вилучили з місця вибуху уламки снаряда, що зовні дуже нагадують частини боєприпасу гаубичної зброї. Висновку про використання саме цього виду зброї дійшли фахівці, що проводили вибухотехнічну експертизу уламків снаряда в межах досудового розслідування. А саме: боєприпас, що влучив у чергу біля магазину «Союз №9», було випущено з артилерійської установки калібру 152 мм (для довідки: калібр боєприпасу РСЗВ «Град» становить 122 мм).



Отже, можемо констатувати, що зранку 16 березня 2022 року житлові будинки, розташовані на вулицях Генерала Пухова та Доценка в Чернігові, та їхніх мешканців було обстріляно з РСЗВ «Град» БМ-21 та, ймовірно, з гаубичних артилерійських установок, один зі снарядів яких влучив по людях, що чекали на хліб біля бічного входу до магазину «Союз №9». Щоб сформулювати більш точні критерії для подальшої локалізації вогневих позицій, ми скористалися тактико-технічними характеристиками (ТТХ) зброї, що, ймовірно, застосовувалася під час атаки. Однак тут потрібно зробити застереження: для цілей цього розслідування ми використовуємо й наводимо нижче лише ті з них, що мають суттєве значення для нього.
Отже, РСЗВ «Град» БМ-21 має такі характеристики:

Ми припускаємо, що, ймовірніше за все, місто було обстріляне з РСЗВ «Град» ракетами. Однак не варто забувати, що ЗС РФ мають в арсеналі реактивних некерованих снарядів ракети збільшеної дальності (до 40 км) [16], якими можна завдавати вогневі ураження з віддалених позицій із використанням іншої системи залпового вогню — РСЗВ «Торнадо». За фотографіями уламків і місць уражень (зокрема за характерним рисунком розльоту уражаючих елементів) можна встановити лише те, що використовувався осколково-фугасний тип снаряда. Для встановлення більш точної номенклатури бракує інформації, оскільки на фото не видно жодних маркувань або позначень на корпусах снаряда. Загальні ж ТТХ (зовнішній вигляд, калібр, довжина, тип бойової частини — все, окрім далекобійності) ракет цього типу різної номенклатури в цілому збігаються. Відтак не варто відкидати можливість використання ракет підвищеної дальності (до 40 км) 9М521 або 9М522, пусковою платформою яких є РСЗВ «Торнадо». Однак більш імовірним все ж таки є ведення вогню з ближньої дистанції для більшої точності ураження – тим більше, оперативно-тактична обстановка на дату обстрілу передбачала таку можливість. Тож зупинімося на версії використання РСЗВ «Град» та ракет середнього радіуса дії для такого типу, себто з максимальною дальністю стрільби 20 км. Що стосується точності стрільби цієї зброї, то подібні системи залпового вогню розроблені та використовуються для завдання удару по значній території з одночасним знешкодженням великої кількості техніки та живої сили противника. Розсіювання снарядів на відстані становило 130 м, а бокове — 200 м, тому місце влучання має вигляд витягнутого еліпса. Тож про надто високу точність ураження в разі застосування систем залпового вогню годі говорити. Щодо гаубичної зброї, то, найімовірніше за все, використовувалися артилерійські установки типу «2С19» (або її наступники — «2С3», «2С35», «2С5») та «МСТА-Б», які мають такі ТТХ:

РФ заявляє про точність стрільби гаубиці «МСТА-С» у 96% у разі застосування високоточних снарядів. Це такі снаряди до «МСТА-С», як «Краснополь», «Грань» і «Китолов-2». Вони мають автоматичну головку самонаведення, а сама гаубиця — автоматизовану систему управління вогнем, що сукупно дає точність стрільби гаубиці у 96%. Що стосується «МСТА-Б», то до них теж можуть застосовувати снаряди із самонаведенням (наприклад, «Краснополь»), однак це не основний снаряд, що використовують для ведення вогню з цієї гаубиці. Загалом «МСТА-Б» не має системи наведення, але має двошвидкісні механізми підняття стволів, що забезпечують кути вертикального наведення до 70° та стрілкову кучність 1/363 (по дистанції) і 11 м (по боковій стороні) з ефективною дальністю в 25 км. Іншими словами, 10 снарядів, випущених один за одним, розірвуться в радіусі приблизно 320 м. Отже, доходимо висновку, що якщо йдеться про гаубицю «МСТА-С» або про застосування самонавідних снарядів до гаубиці «МСТА-Б», то можна говорити про високу точність стрільби. Водночас стрільба звичайними снарядами самохідною «МСТА-Б» є доволі неточною з великою похибкою розсіювання

Якщо зіставити задокументовані в цьому інциденті місця влучань боєприпасів, то стає очевидним, що вогонь вівся з північно-східного напрямку. Про це, зокрема, свідчать:
‣ отвір від прямого влучання снаряда на рівні 6-го поверху будинку №130 по вул. Генерала Пухова у стіні, що виходить на північний схід;
‣ сліди від влучань у будинках по вул. Генерала Пухова, 127 та вул. Доценка, 25;
‣ отвір від прямого влучання снаряда на рівні 9-го поверху будинку №134 по вул. Генерала Пухова у стіні, що виходить на північний схід;
‣ свідчення очевидців, які вказують на спалахи в небі з північно-східного боку відносно їхнього розташування під час обстрілу.
Що стосується влучання в магазин «Союз», то висновок про напрямок ведення вогню з північного сходу можна зробити, проаналізувавши форму та розташування вирви. Снаряд влучив у землю впритул до рогу господарської будівлі, як видно на стоп-кадрі із відео Truth Hounds нижче. Краї вирви мають форму нерівного овала, витягнутого по осі «північний схід — південний захід». Південну, західну та строго північну траєкторії підльоту снаряда можна виключити, оскільки в такому разі боєприпас влучив би в сусідні споруди — ту саму цегляну будівлю з іншого боку, ворота або основне приміщення магазину «Союз» — або утворив би вирву іншого напрямку. Нижче у цій довідці після встановлення додаткових обставин інциденту ми проілюструємо ймовірну траєкторію підльоту артилерійського снаряда до місця влучання в чергу під магазином. Поки ж, використавши стоп-кадр із відео документаторів Truth Hounds, можна визначити приблизний азимут траєкторії снаряда. Як бачимо, він утворює сектор із межами орієнтовно 40° і 50°.


Визначивши напрямок (та азимут — для гаубичного снаряда) ведення вогню і знаючи ТТХ зброї, що застосовувалася (насамперед максимальну дальність польоту снарядів), аналітики Truth Hounds проаналізували супутникові знімки в секторі на північний схід від Чернігова та геолокували позиції, звідки міг вестися вогонь. Для вивчення було взято єдиний супутниковий знімок від 16 березня 2022 року, що охоплює сектор пошуку. Аналітики обмежили його радіус, насамперед північно-східним квадрантом, а також найменшим та найбільшим показниками дальності польоту снарядів, встановлених у розділі 3 вище, окремо виділивши підсектор із встановленим азимутом підльоту артилерійського снаряда. На жаль, супутникове фото не покриває всю можливу площу для пошуку, тож аналітики дослідили лише доступну для розвідки її частину.

Зрештою вдалося віднайти скупчення військової техніки у двох відкритих локаціях:
‣ 24 одиниці військової техніки — у полі між населеними пунктами Черниш та Стаси за координатами 51.60965, 31.45947;
‣ 11 одиниць техніки — у полі під лісом південніше попередніх позицій, координати 51.59571, 31.44649.
Відстань по прямій від зони влучання до обох позицій — приблизно 14 000 м. За даними Генштабу ЗС України, на той час ця територія перебувала під окупацією ЗС РФ, тож можна без жодних сумнівів стверджувати, що на знімках зображено саме російську військову техніку. Оскільки різниця по азимуту є досить незначною, ми можемо розглядати обидві геолоковані точки як ймовірні місця запуску боєприпасів по місту.


Якщо наблизити зображення, можна розібрати тип техніки. Зокрема, в обох локаціях добре помітні гаубичні установки двох типів — як самохідні типу «МСТА-С», так і причіпні типу «МСТА-Б». На це вказують чіткі обриси стволів та особливості зовнішнього вигляду техніки: самохідні установки вгадуються за розмірами та ледь помітними гусеничними основами, тоді як причіпні можна розпізнати по окопах із боків установок.




Аналітики Truth Hounds проклали умовні траєкторії польоту снарядів із гаубичних систем, виявлених у полі, поєднавши прямими лініями їхні координати з координатами місця влучання снаряда біля магазину «Союз». Далі вони зіставили ці траєкторії з уже відомим азимутом ведення вогню. В результаті виявилося, що траєкторії проходять в межах заданого азимута (див. схему нижче). Отже, можна стверджувати, що снаряд було запущено однією з гаубичних установок, що були розміщені в полі за вищевказаними координатами

На жаль, на визначеній території аналітики не виявили точного місцезнаходження РСЗВ «Град» того дня. Це пояснюється насамперед обмеженим полем пошуку за більшої амплітуди можливого розташування «Граду». Враховувати також треба той факт, що, як сказано вище, цей супутниковий знімок зроблено після 11-ї години, тоді як обстріл відбувся близько 9-ї. За цей час реактивна установка могла безслідно зникнути з місця ведення вогню, навіть якщо це відбувалось у виявлених нами локаціях. Зазначимо також, що експерти Truth Hounds зафіксували розташування великої кількості військової техніки в селі Стаси, що знаходиться поруч із локалізованими позиціями росіян у полі.


Перебування російської техніки неподалік від локалізованих вогневих точок додатково підтверджують свідчення очевидців, опитаних документаторами Truth Hounds.
Свідок KI-05 із села Черниш зазначає таке:
Починаючи з кінця лютого я неодноразово спостерігав за рухом російської військової техніки вулицею Миру. Точних дат я не пам’ятаю, не було можливості відслідковувати час. На техніці росіян я бачив символ «О». У складі цих колон я бачив БТРи, бензовози, гусеничну техніку, наприклад, «Тунгуски». Хоча я не впевнений, чи точно це були саме «Тунгуски», тому що техніка була накрита брезентом. Також я бачив «Гради» на шасі «Урала». Я впевнений, що це були «Гради», а не «Урагани», тому що там були направляючі меншого діаметра. Мені відомо, що «Гради» розміщувалися і вели вогонь з берега озера (координати 51.615941,31.509768). Приблизно 12 березня 2022 року, десь через два тижні після окупації, росіяни перемістилися до лісів західніше Черниша. Моєю вулицею постійно переміщувалася буксирована артилерія, яку тягали «Уралами». Також я бачив переміщення САУ з величезними стволами на підпорочці і кабінами, що виглядали як великі будки. Мені здається, що це артилерія калібру 152 мм. Також на власні очі я бачив «Урагани» [17]
Супутникові знімки від 19.03.2022 підтверджують слова очевидця про рух і розташування військової техніки в центрі села біля озера. На них можна побачити дві одиниці техніки, схожої на військові вантажівки. Зазвичай такі використовуються для транспортування особового складу, боєприпасів та продовольства. В аналогічних кузовах можуть перевозити й реактивні системи залпового вогню типу «Град».


Розслідувачі Truth Hounds склали перелік усіх військових бригад та полків ЗС РФ, на озброєнні яких є артилерійські установки 152 мм калібру та РСЗВ «Град» [18]. Це:
‣ 21-ша окрема гвардійська Омсько-Новобузька мотострілецька бригада (важка), в/ч 12128 (смт Тоцьке, Оренбурзька обл.);
‣ 385-та гвардійська артилерійська бригада, в/ч 32755 (селище Тоцьке, Оренбурзька обл.);
‣ 41-ша загальновійськова Червонопрапорна армія, в/ч 64128 (м. Новосибірськ) у складі якої три підрозділи мають знаряддя 152 мм: 9-та танкова бригада;
‣ 32-га окрема Ленінградсько-Павлівська Червонопрапорна мотострілецька бригада, або в/ч 22316, що дислокується на Шилівському полігоні (або в Шилівському гарнізоні) за 45 км від Новосибірська;
‣ 35-та окрема гвардійська мотострілецька бригада, в/ч 41659 (м. Алейськ); 74-та окрема гвардійська мотострілецька бригада, в/ч 21005 (м. Юрга, Кемерово);
‣ 149-й гвардійський мотострілецький полк, в/ч 54306;
‣ 91-й окремий мотострілецький полк, в/ч 83364;
‣ 120-та гвардійська артилерійська бригада, в/ч 59361 (м. Юрга та с. Чисті Ключі Кемеровської області)/
В день обстрілу 16 березня 2022 року на північний схід від Чернігова перебувала [19] 35-та окрема гвардійська мотострілецька Волгоградсько-Київська ордена Леніна, Суворова і Кутузова Червоного прапора бригада (35 ОМСБр, в/ч 41659, м. Алейск), на озброєнні в якої є лише один тип установки калібру 152 мм (СГ 2С19 «МСТА-С») у кількості 36 штук та лише один тип реактивної системи (РСЗВ «Град») у кількості 18 штук [20]. Отже, 16 березня 2022 року вести вогонь із північно-східного напрямку по місту Чернігову могла лише одна бригада — 35-та окрема мотострілецька бригада, яка є частиною 41-ї армії РФ [21].
Командиром 35-ї бригади є полковник Олег Куригін [22], 06.03.1977 року народження, місце народження: м. Уйське, Челябінська область, РФ. Звання: полковник. Truth Hounds стали відомі також такі персональні дані Куригіна:
Водночас командиром 41-ї армії, до складу якої входить 35-та бригада, є Сергій Рижков [24].
Крім того, перебування 41-ї загальновійськової Червонопрапорної армії в/ч 64128 (управління в м. Новосибірськ) опосередковано підтверджує й інша очевидиця з репортажу телекомпанії «Суспільне. Новини» [25]. Жінка на відео (таймкод 2:40) стверджує, що «вони (російські солдати. — Прим. Truth Hounds) були з Новосибірська і з Уралу».
З відкритих джерел Truth Hounds зібрали інформацію про особовий склад 35-ої бригади, яка включає персональні дані та фото військовослужбовців. Цю базу Truth Hounds передали представникам Чернігівської обласної прокуратури.
– ІНН (індивідуальний податковий номер): 660303992221
– номер паспорту: 6504 488369
– телефонний номер: +7982604276723 [23].

Водночас командиром 41-ї армії, до складу якої входить 35-та бригада, є Сергій Рижков [24] Крім того, перебування 41-ї загальновійськової Червонопрапорної армії в/ч 64128 (управління в м. Новосибірськ) опосередковано підтверджує й інша очевидиця з репортажу телекомпанії «Суспільне. Новини» [25]. Жінка на відео (таймкод 2:40) стверджує, що «вони (російські солдати. — Прим. Truth Hounds) були з Новосибірська і з Уралу». З відкритих джерел Truth Hounds зібрали інформацію про особовий склад 35-ої бригади, яка включає персональні дані та фото військовослужбовців. Цю базу Truth Hounds передали представникам Чернігівської обласної прокуратури.
Слід зазначити, що декого із військових РФ саме з 35-ої бригади було взято в полон, зокрема:
– Бабина Степана Олексійовича (2001 р.н., старший сержант, рядовий) – взято в полон 4 березня 2022 року;
– Царюка Олексія Євгеновича (2000 р.н., лейтенант, командир взводу) – взято в полон 4 березня 2022 року.


16 березня 2022 року за адресою вул. Доценка, 19 (магазин «Союз №9») загинули 14 осіб та 1 особа померла [30] згодом у лікарні; понад 27 осіб було поранено. Інші жертви загинули внаслідок влучань снарядів у будинки по вул. Доценка та вул. Генерала Пухова.
Ось перелік тих, кого вдалося ідентифікувати.
Загиблі:
Назаренко Богдан Григорович
Федорець Микола Володимирович
Олійник Іван Миколайович
Гринько Сергій Володимирович
Бони Ігор Олександрович
Совенок Олександр Володимирович
Давиденко Володимир Якович
Місаченко Єлізавета Петрівна
Піпело Володимир Іванович
Кулєш Микола Олександрович
Чоловік, особу якого встановити не вдалося (мав вуса та мобільний телефон)
Чоловік, особу якого встановити не вдалося (мав при собі телефон Xiaomi)
Жінка, особу якої встановити не вдалося (була вдягнена в темно-зелене
пальто).Нею може бути Новікова Валентина Захарівна, про яку повідомив
свідок KI-04 у своєму свідченні31
Жінка, особу якої встановити не вдалося (була вдягнена в зелену кофту та
червоний шарф). Нею може бути Новікова Валентина Захарівна, про яку
повідомив свідок KI-04 у своєму свідченні32
Висоцький Володимир Степанович
Слюсаренко Володимир (проживав за адресою вул. Генерала Пухова, 132,
кв. 20)
Мешканка квартири №1 будинку №25 по вул. Доценка. Особу загиблої
встановити не вдалося
Мешканка квартири з 5-го поверху будинку №25 по вул. Доценка. Особу загиблої встановити не вдалося
Поранені:
Левадський Олег Миколайович
Хмелинок Анатолій Іванович
Ющенко Катерина Іванівна
Бубра Ольга Василівна
Донець Надія Петрівна
Штеремель Олександра Іванівна
Чередник Леонід Михайлович
Шибирин Сергій Михайлович
Умнова Раїса Анатоліївна
Зеленуха Валентина Петрівна
Ключ Михайло Михайлович
Ємець Галина Іванівна
Курдюк Ганна Іванівна
Булаш Олександра Андріївна
Насінник Микола Васильович
Невідомий Андрій Миколайович
Невідома жінка
Бологун Вікторія Михайлівна
Грищенко Артем Миколайович
Клопотовський Максим Ігорович
Гофман Ігор Геннадійович
Піддубний Станіслав Іванович (мінно-вибухове поранення)
Верещако Ольга Сергіївна (мінно-вибухове поранення)
Волоховська Катерина Анатоліївна (мінно-вибухове поранення)
Кобин Наталія Вікторівна (вогнепальне поранення)
Баглей Сергій Вікторович (мінно-вибухове поранення)
Шик Володимир Іванович
Загалом того дня внаслідок обстрілів було вбито 53 людини. Точно не встановлено, чи були це лише цивільні особи, чи військові також входять до числа загиблих [33].

Один із опитаних документаторами свідків, KI-01, зазначив таке:
Почала стріляти гаубиця. Приблизно в 07:50. Танку нема куди стріляти тут, на мій погляд. Постріли я чув десь у стороні Березового гаю. Доволі близько. Перший постріл був такої сили, що всі в черзі присіли. А потім продовжували стояти. Стріляла гаубиця десь раз на хвилину. Вистрілила всього разів 12. Стрільба припинилася. Я продовжив стояти в черзі [34]
Під час візиту до Чернігова 18 квітня 2022 року документатори Truth Hounds дослідили вказану свідком територію й віднайшли сліди гусеничного трака, що, можливо, свідчить про перебування чи пересування військової техніки та, ймовірно, гаубиці, про яку розповідав свідок KI-01.

Разом із тим ми отримали й інші свідчення про перебування військової техніки в цьому місці.
Так, свідок KI-03 зазначив таке:
В інший день побачив, що в парк “Березовий гай” заїхав танк. Він заїхав із вулиці Пухова і зупинився, заглушивши двигун у точці 51.520802, 31.331343 (точка збігається з місцем віднайдених слідів. — Прим. Truth Hounds), постояв, не стріляв. Вранці наступного дня його вже не було [35].
Супутникові знімки доповнили свідчення очевидців додатковою інформацією: по-перше, проілюстрували, що сліди від гусениці, зафіксовані документаторами, з’явилися в Березовому гаю ще 28 лютого, і по-друге, засвідчили, що жодних інших слідів з того часу й по 16 березня включно не з’являлося. Так само ретельне дослідження на супутниковому знімку від 16 березня 2022 року прилеглої до Березового гаю території не засвідчило наявності чи слідів будь-якої військової техніки.

Відтак можна зробити висновок про те, що імовірніше за все сліди на ґрунті залишив танк ЗС України, що зайшов на цю позицію ще до 28 лютого 2022 року, однак, як стверджує очевидець, не перебував там довго й не здійснював пострілів. Ширина слідів від гусеничного трака (600 мм), задокументовані Truth Hounds, збігається з показниками певних модифікацій танків, які перебувають на озброєнні ЗС України [36] (ширина гусениці танків Т-64 та Т-72 — 580 мм [37]).
Про ще одне місце дислокації військової техніки ЗС України нам стало відомо зі свідчень KI-04, який сказав таке:
Біля будинку по вул. Бєлова, 37 стояв танк ЗСУ весь час під час облоги міста [38].
Ми перевірили це свідчення, але жодних слідів перебування техніки знайдено не було

Відтак можна зробити висновок про те, що імовірніше за все сліди на ґрунті залишив танк ЗС України, що зайшов на цю позицію ще до 28 лютого 2022 року, однак, як стверджує очевидець, не перебував там довго й не здійснював пострілів. Ширина слідів від гусеничного трака (600 мм), задокументовані Truth Hounds, збігається з показниками певних модифікацій танків, які перебувають на озброєнні ЗС України (ширина гусениці танків Т-64 та Т-72 — 580 мм).
Про ще одне місце дислокації військової техніки ЗС України нам стало відомо зі свідчень KI-04, який сказав таке:

Що ж стосується інших потенційних військових об’єктів, то завдяки свідченням очевидця вдалося встановити, що у приміщенні дитячого садка №4 на момент обстрілу розміщувалися підрозділи територіальної оборони.
Ось слова свідка:
Тут, на районі, в садочку квартирувалася тероборона (51°31'17.8"N 31°19'51.3"E). Скільки їх було, я не бачив. Але був на території. Ходив набирати воду. Там стояли мікроавтобуси. Бойової техніки я не бачив [39].
Аналітики Truth Hounds дослідили вказане місце перебування сил ТрО на мапі того дня, однак не виявили ані самої техніки, ані її слідів. Також було встановлено, що відстань від споруди дитячого садочка до найближчого місця влучання становить 45 м.


Зібрана експертами Truth Hounds інформація про обстріл міста Чернігова 16 березня 2022 року дає підстави вважати, що представники ЗС РФ, відповідальні за цей обстріл, скоїли воєнний злочин у вигляді невибіркового нападу, результатом якого стала непропорційна завдана шкода цивільним особам та цивільним об’єктам.
Юридична кваліфікація цього обстрілу як воєнного злочину вимагає встановлення кількох обов’язкових складників (елементів), а саме:
1. Виконавець здійснив напад.
2. Напад мав такий характер, що став причиною випадкової загибелі або каліцтва цивільних осіб або шкоди цивільним об’єктам, і така загибель, каліцтво або шкода були за своїм характером явно такими, які не можна порівняти з очікуваною конкретною й безпосередньою загальною військовою перевагою.
3. Виконавець знав, що напад стане причиною випадкової загибелі або каліцтва цивільних осіб або шкоди цивільним об’єктам і що така загибель, каліцтво або шкода були за своїм характером явно такими, які не можна порівняти з очікуваною конкретною й безпосередньою загальною військовою перевагою.
4. Діяння мало місце в контексті міжнародного збройного конфлікту чи було пов’язане з ним.
5. Виконавець усвідомлював фактичні обставини, які свідчили про існування збройного конфлікту.
Виконавець здійснив напад. Відповідно до практики МКС напад — це «насильницькі дії проти супротивника, хоч у наступі, хоч у захисті»40. Використання важкого озброєння, а саме РСЗВ «Град» та 152-міліметрових самохідних гаубичних систем, вказує на наявність нападу, оскільки є насильницькими діями, що призвели до пошкодження цивільної інфраструктури, поранення та смерті цивільних осіб.
Напад мав такий характер, що він став причиною випадкової загибелі або каліцтва цивільних осіб або шкоди цивільним об’єктам, і така загибель, каліцтво або шкода були за своїм характером явно такі, які не можна порівняти з очікуваною конкретною й безпосередньою загальною військовою перевагою. Найперше, що варто зауважити, — це те, що Елементи злочинів (додані до Римського статуту МКС) вказують, що «вираз конкретна й безпосередня військова перевага означає військову перевагу, яку передбачає виконавець у конкретний момент часу; така перевага може бути або не бути за часом чи географічно пов’язана з об’єктом нападу». Іншими словами, встановлення існування бажаної військової переваги вимагає дослідження лише безпосередньо пов’язаних із нападом цілей. З інформації, яку вдалося задокументувати Truth Hounds, слідує, що єдиною достовірною ціллю, враження якої могло дати принаймні якусь військову перевагу ЗС РФ, була споруда, у якій розташовувалися представники територіальної оборони Чернігова. Ще однією потенційною ціллю (присутність якої в районі обстрілу, втім, довести не вдалося) міг бути один танк ЗСУ. Разом із тим, як ідеться вище, від обстрілу загинули 15 осіб та щонайменше 27 було поранено. Окрім того, було пошкоджено цивільне житло по вул. Доценка, 19, а також будинки №127, №130, №132, №134 по вул. Генерала Пухова та будинки № 8 та №25 по вул. Доценка у Чернігові. Такі значні втрати життя цивільних та руйнування цивільних об’єктів можуть бути виправдані хіба що надзвичайно цінною військовою перевагою, здобутою в результаті нападу. Втім напад не мав за ціль військову техніку. Він не сприяв просуванню ЗС РФ до вигіднішої позиції і не стримував українські збройні сили від такого просування. Єдиним його здобутком було можливе враження певної частини непрофесійного військового формування територіальної оборони. Відтак можна стверджувати, що існують розумні підстави вважати, що напад був непропорційним, тож елемент воєнного злочину, який розглядається, тут присутн
Виконавець знав, що напад стане причиною випадкової загибелі або каліцтва цивільних осіб або шкоди цивільним об’єктам і що така загибель, каліцтво або шкода були за своїм характером явно такі, які не можна порівняти з очікуваною конкретною й безпосередньою загальною військовою перевагою. Патерн атаки на Чернігів 16 березня 2022 року чітко показує, що метою ЗС РФ не було враження якоїсь конкретної цілі, адже постріли здійснювалися з невеликими проміжками часу в житловий район та з відстані, що дозволяє ідентифікувати об’єкти як такі, що не є військовими цілями
Діяння мало місце в контексті міжнародного збройного конфлікту. Воєнний злочин у вигляді невибіркового нападу може бути скоєний лише в умовах збройного конфлікту міжнародного характеру. Міжнародний збройний конфлікт на території України стосовно Криму почався щонайпізніше 26 лютого 2014 року. Відповідно до Звіту Прокурора МКС міжнародний збройний на сході України бере свій початок 14 липня 2014 року. До того ж, беззаперечно, відкрите повномасштабне вторгнення ЗС РФ на територію України 24 лютого 2022 року є міжнародним збройним конфліктом. Це вторгнення проводиться в координації з контрольованими Росією силами так званих “ДНР” та “ЛНР”. Втім обстріли на Чернігівщині здійснюють саме ЗС РФ (як встановили експерти Truth Hounds — 35-я окрема мотострілецька бригада, яка є частиною 41-ї армії РФ), що виключає необхідність доведення контролю “ДНР” та “ЛНР” Росією в цій конкретній ситуації. Факт участі ЗС РФ у тій частині збройного конфлікту, в рамках якої відбувся обстріл, є достатньою підставою говорити про наявність міжнародного збройного конфлікту і про зв’язок обстрілу з ним
Виконавець усвідомлював фактичні обставини, які свідчили про існування збройного конфлікту. Для того щоб з впевненістю говорити про наявність цього елементу, необхідно встановити, що виконавець нападу усвідомлював існування фактичних обставин існування збройного конфлікту, як-от: присутність військових формувань у районі нападу, збройних сутичок ворогуючих сторін, обстрілів тощо. Оскільки частина, що здійснювала обстріл, неодноразово брала участь у збройних сутичках, використовувала нестрілецьку зброю, перебувала на території іншої держави тощо, то сумнівів щодо усвідомлення існування збройного конфлікту виконавцем не виникає
З огляду на усе зазначене вище Truth Hounds доходить висновку: існують обґрунтовані підстави вважати, що обстріл Чернігова збройними силами РФ 16 березня 2022 року був воєнним злочином у вигляді невибіркового нападу.

Якщо слідство доведе застосування високоточної гаубичної артилерії в епізоді з влучанням у чергу людей, а також той факт, що хліб у той день роздавати не планували, а чутки розпускали з метою зібрати велику кількість людей в одному місці, тоді форма вини буде іншою і визначатиме саме цей епізод як умисну атаку проти цивільних осіб.

- 1. Повідомлення офіційного слідства про обстріл о 10-й ранку: “У Чернігові російські війська обстріляли людей в черзі за хлібом — загинуло 10 осіб”, від 16.03.2022. Доступно за посиланням: https://web.archive.org/web/20220809101827/https://t.me/pgo_gov_ua/3217
2. Укрінформ: “Росіяни під час артилерійського нальоту знову вбили мирних жителів Чернігова, серед яких є громадянин США”, від 17.03.2022. Доступно за посиланням:http://web.archive.org/web/20220918205726/https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3432374-vorog-nakriv-artilerieu-cernigiv-sered-zagiblih-amerikanec.html - 3. Медійна ініціатива за права людини. “Відкриваю очі: люди лежать»: розповідають ті, хто вижив після обстрілу черги за хлібом”, від 06.06.2022. Доступно за посиланням: https://mipl.org.ua/vidkrivayu-ochi-lyudi-lezhat-i-ne-ruxayutsya-rozpovidayut-vizhivshi-u-cherzi-za-xlibom-u-chernigovi/
- 4. Свідчення KI-01.
- 5. Свідчення KI-02.
- 6. Свідчення KI-03.
- 7. Очевидець KI-03 у своїх свідченнях вказує, що внаслідок обстрілу снаряд влучив у будинок за адресою вул. Пухова, 138 на рівні 8-го поверху. Однак, порівнявши знімки панорам вулиць та задокументовані матеріали, ми можемо побачити, що насправді влучання було в будинок №134 на рівні 9-го поверху. Ця неточність у свідченні зумовлена тим, що за адресами вул. Генерала Пухова, 134, 136 та 138 розташований, по суті, один будинок, розділений перпендикулярно секцією з окремим під’їздом.
- 8. Свідчення KI-02.
- 9. Свідчення KI-04.
- 10. Свідчення KI-04.
- 11. Медійна ініціатива за права людини. “Відкриваю очі: люди лежать»: розповідають ті, хто вижив після обстрілу черги за хлібом”, від 06.06.2022. Доступно за посиланням: https://mipl.org.ua/vidkrivayu-ochi-lyudi-lezhat-i-ne-ruxayutsya-rozpovidayut-vizhivshi-u-cherzi-za-xlibom-u-chernigovi/
- 12. Свідчення KI-03.
- 13. Свідчення KI-03.
- 14. Свідчення KI-03.
- 15. Свідчення KI-02.
- 16. Повна картина атак. Позначки на карті Google Earth. Доступно за посиланням: https://earth.google.com/earth/d/1ijcTLtjD76ewplHR2bC3WXfozkXCWe8L?usp=sharing
- 17. Відео обстрілу по вул. Доценка, 8, зроблене свідкинею KI-02.
- 18. Знімок снаряда, зроблений свідкинею KI-02.
- 19. Свідчення KI-04.
- 20. Свідчення KI-03.
- 21. Обстріл військових з реактивної установки “Град-П”: “Військових обстріляли з реактивної установки «Град-П»”, від 03.02.2021. Доступно за посиланням: https://mil.in.ua/uk/news/vijskovyh-obstrilyaly-z-reaktyvnoyi-ustanovky-grad-p/
- 22. Ридус: “Два снаряда взорвались в Ростовской области”, від 19.02.2022. Доступно за посиланням: http://web.archive.org/web/20220912132017/https://www.ridus.ru/news/374331
- 23. Свідчення KI-03.
- 24. Міністерство оборони України. “Град” БМ-21”.Доступно за посиланням: https://www.mil.gov.ua/ministry/ozbroennya-ta-texnika/suxoputnix-vijsk/reaktivni-sistemi-zalpovogo-vognyu.html
- 25. Примітка: в таблиці наведено усереднені показники для найбільш вживаного типу снаряда до РСЗВ “Град” — осколково-фугасного з індексом 9М22. Що стосується інших видів снарядів, то деякі з них можуть уражати ціль на відстані 40 км.
- 26. Осколочно-фугасный снаряд 9М522 с отделяемой ГЧ. Доступно за посиланням: http://web.archive.org/web/20220922092142/https://missilery.info/missile/grad/9m522
- 27. Русская сила. Современное оружие. “МСТА-С”. Доступно за посиланням: http://web.archive.org/web/20220912114438/https://xn—-7sbb5ahj4aiadq2m.xn--p1ai/guide/army/ar/2s19.shtml
- 28. Вікіпедія. “МСТА-Б”. Доступно за посиланням: http://web.archive.org/web/20220912113844/https://www.mil.gov.ua/ministry/ozbroennya-ta-texnika/suxoputnix-vijsk/reaktivni-sistemi-zalpovogo-vognyu.html
- 29. Відхилення по дальності.
- 30. Відхилення по боках.
- 31. Свідчення KI-05.
- 32. Перелік озброєнь та військових частин РФ. “Центральный военный округ | ЦВО”.Доступ за посиланням: https://web.archive.org/web/20170405202734/http://www.milkavkaz.net/2015/12/centralnyj-voennyj-okrug.html
- 33. Відео з очевидцем перебування військ РФ у Чернігові.
- 34. Перелік озброєнь та військових частин РФ. Доступно за посиланням: https://web.archive.org/web/20170405202734/http://www.milkavkaz.net/2015/12/centralnyj-voennyj-okrug.html
- 35. Перелік озброєнь та військових частин РФ. Доступно за посиланням: https://web.archive.org/web/20170405202734/http://www.milkavkaz.net/2015/12/centralnyj-voennyj-okrug.html
- 36. Википедия: ”35-я отдельная гвардейская мотострелковая бригада”.Доступно за посиланням: https://web.archive.org/web/20220725174417/https://ru.wikipedia.org/wiki/35-%D1%8F_%D0%BE%D1%82%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D0%B3%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B4%D0%B5%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%8F_%D0%B1%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D0%B4%D0%B0
- 37. Сторінка Куригіна О. В. на сайті НАЗК. Доступно за посиланням: http://web.archive.org/web/20220926142009/https://sanctions.nazk.gov.ua/sanction-person/18993/
- 38. ТАСС: “Новым командующим 41-й общевойсковой армией ЦВО стал генерал-майор Сергей Рыжков”. Доступ за посиланням: https://web.archive.org/web/20220725175229/https://tass.ru/sibir-news/9352237?utm_referrer=ru.wikipedia.org
- 39. Відеоінтерв’ю з постраждалими від окупації особами. “Деяких людей не чіпали, деяких — катували» — історії з деокупованих сіл на Чернігівщині”. Доступ за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=pK1SngGBCZU&t=168s
- 40. Живой журнал. Обзор блогосферы и соцсетей. “Российского танкиста Куликова, который выстрелил в жилой дом в Чернигове, приговорили к 10 годам тюрьмы”, від 10.08.2022 р. Доступно за посиланням: https://zhzh.info/news/2022-08-10-49506?fbclid=IwAR0WDyucGUocAjs4L0nOt1PvBkHODucNwxjtNfP4RjF7mQx6x2o20IArmTM
- 41. Персональна сторінка Олексія Царюка в Instagram: https://www.instagram.com/lexa5175/
- 42. Персональна сторінка Степана Бабина Vkontakte: https://vk.com/sexcar321?fbclid=IwAR1ASqZGGROSFCtrGjz5z5onQW8BNL9fq314YTunU8wZdLdYw0q4nDYL-2c
- 43. Суспільне новини. “У Чернігові російські війська обстріляли людей, які стояли в черзі за хлібом: як мінімум 10 загиблих”, від 16.03.2022. Доступно за посиланням: https://web.archive.org/web/20220710172641/https://suspilne.media/218099-u-cernigovi-rosijski-vijska-obstrilali-ludej-aki-stoali-v-cerzi-za-hlibom-ak-minimum-10-zagiblih/
- 44. Медійна ініціатива за права людини. “Відкриваю очі: люди лежать»: розповідають ті, хто вижив після обстрілу черги за хлібом”, від 06.06.2022. Доступно за посиланням: https://mipl.org.ua/vidkrivayu-ochi-lyudi-lezhat-i-ne-ruxayutsya-rozpovidayut-vizhivshi-u-cherzi-za-xlibom-u-chernigovi/
- 45. Свідчення KI-04.
- 46. Свідчення KI-04.
- 47. Суспільне новини. “Протягом 16 березня до моргів Чернігова доставили тіла 53 загиблих від російських обстрілів”, від 17.03.2022. Доступ за посиланням: https://suspilne.media/218438-protagom-16-berezna-do-morgiv-cernigova-dostavili-tila-53-zagiblih-vid-rosijskih-obstriliv/
- 48. Свідчення KI-01.
- 49. Свідчення KI-03.
- 50. Вікіпедія: “Сухопутна військова техніка України. Доступно за посиланням: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%83%D1%85%D0%BE%D0%BF%D1%83%D1%82%D0%BD%D0%B0_%D0%B2%D1%96%D0%B9%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0_%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D1%96%D0%BA%D0%B0_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8
- 51. Ходовая часть танка Т-64 и Т-72, Доступно за посиланням: http://btvt.info/1inservice/t64_t72.htm
- 52. Свідчення KI-04.
- 53. Свідчення KI-03.
- 54. Katanga and Ngudjolo, ICC PT. Ch. 1, ICC-01/04-01/07-717, para. 798.