Офіс Прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС) оприлюднив черговий річний звіт про свою діяльність з попереднього вивчення ситуацій за 2019 рік

Найважливішою відмінністю звіту за 2019 рік від попередніх – стала міграція тематичного українського підрозділу, з розділу «Предметна юрисдикція» до розділу «Допустимість». Цим засвідчено принаймні дві основні речі:

1. Попереднє вивчення української ситуації рухається до завершення і можливого початку повноцінного розслідування.

2. Офіс Прокурора найближчим часом концентруватиметься не стільки на розширенні доказової бази по можливим воєнним злочинам чи злочинам проти людяності, скоєним в Криму та на Сході України, скільки на створенні мапи розслідувань цих злочинів українськими правоохоронними органами та правоохоронними органами інших країн. Останнє дозволить встановити які діяння на сьогодні не покриваються внутрішньодержавними розслідуваннями, та, в свою чергу, покаже де є простір для реалізації юрисдикції МКС.

Параграфи 255-288 Звіту присвячені вивченню ситуації в Україні. Традиційно, на початку подається історія Революції гідності, окупації Криму та початку збройного конфлікту на Сході. Далі повторюються попередні висновки Офісу прокурора про окупацію Криму Російською Федерацією та про паралельне існування на Сході України і міжнародного, і неміжнародного збройного конфліктів. Так як застосовний стандарт доказування на етапі попереднього вивчення не вимагає від Офісу прокурора однозначної відповіді на питання про те, чи можна вважати збройний конфлікт на Сході України виключно міжнародним, то потенційне встановлення цього факту можна очікувати не раніше початку повноцінного розслідування ситуації в Україні.

Частина Звіту, присвячена предметній юрисдикції МКС, загалом повторює, хоча й в дещо реструктурованому вигляді, висновки минулорічного звіту щодо переліку воєнних злочинів та злочинів проти людяності, що можливо було скоєнні в Криму та на Сході України. Втім, є дві важливі відмінності у цій частині Звіту, порівняно зі Звітом 2018 року:

1. В Звіті за 2019 рік вказується, що Офіс прокурора має обґрунтовані підстави вважати, що в Криму було скоєно злочин проти людяності у вигляді депортації чи насильницького переміщення населення (за статтею 7(1)(d) Римського статуту). Цей злочин не згадувався в попередньому звіті.

2. Натомість, у 2019 році, відсутня згадка про воєнний злочин у вигляді набору чи вербовки дітей у віці до 15 років, про можливе скоєння якого на Сході України вказував Звіт 2018 року.

Звіт 2019 року вперше порівняно детально торкається питання допустимості розслідування ситуації в Україні. Так, в ньому відзначається, що як в Україні, так і в інших, втім неназваних, країнах, проводиться розслідування багатьох діянь, що є предметом потенційного інтересу МКС. Офіс прокурора почав складати мапу таких розслідувань з тим, щоб визначити неохоплені ними події та діяння. Звіт підсумовується сподіванням Офісу прокурора завершити попередню оцінку допустимості до кінця 2020 року. Якщо це сподівання справдиться, то в 2021 році Офіс прокурора повинен буде перейти до останнього етапу попереднього дослідження ситуації в Україні, а саме встановити чи втручання МКС у розслідування відповідає інтересам правосуддя. Після формулювання висновку про інтереси правосуддя Офіс прокурора матиме можливість звернутися до МКС з запитом про авторизацію повноцінного розслідування української ситуації.