Цей спільний звіт Беларускі ПЭН / PEN Belarus, International Partnership for Human Rights (IPHR), Civic Solidarity Platform та Truth Hounds представляє інформацію, надану моніторами Білоруським ПЕН-центром, а також іншими місцевими та міжнародними правозахисними організаціями, та дає оцінку порушень прав людини, вчинених проти творчих працівників, активістів та митців з боку білоруської влади у відповідь на післявиборчі протести в Білорусі. У звіті основна увага приділяється подіям, задокументованим у період з жовтня 2020 року по січень 2021 року.
Звіт
(відкрити у новому вікні, Звіт складено англійською мовою)
Передумови написання звіту
Художники були одними з основних дійових осіб у післявиборчих подіях у Білорусі. Своєю участю в масових демонстраціях чи в індивідуальних/групових акціях протесту, митці суттєво підвищили розголос, вагу та вплив протестного руху. Однак завдяки підвищеній увазі громадськості художники також стали об’єктами “показового покарання” з боку державних органів влади та служб безпеки.
До порушень, зафіксованих правозахисними групами під час акцій протесту, належать: порушення права на свободу мирних зібрань та вираження поглядів; використання надмірної сили для розгону переважно мирних акцій протесту; свавільні та / або незаконні затримання протестуючих та сторонніх спостерігачів; тортури та жорстоке поводження під час затримання; переповнені місця утримання затриманих, позбавлення доступу до їжі, питної води та належних санітарних засобів; порушення міжнародних стандартів справедливого судового розгляду під час судових засідань, що проходили всередині ізоляторів та у закритому режимі.
Художник та активіст Раман Бандаренка помер під вартою після того, як його побили співробітники міліції 11 листопада 2020 року. На сьогоднішній день влада не змогла оперативно та неупереджено розслідувати заяви про катування та жорстоке поводження та притягнути винних до відповідальності відповідно до вимог Конвенції ООН проти катувань та інших міжнародних договорів, що стосуються захисту про права людини, ратифіковані Білоруссю.
На сьогоднішній день прокуратура та слідчий комітет Білорусі не відкрили жодного кримінального провадження щодо численних звинувачень у систематичних та широко поширених випадках катувань протестуючих, які тримаються під вартою. У той же час правоохоронці продовжують застосовувати тортури та жорстоке, нелюдське та таке, що принижує гідність, поводження щодо затриманих.
Окрім цього, велику кількість художників та творчих працівників було звільнено з робочих місць або вони змушено були звільнитись після публічного висловлення своїх політичних поглядів. Щонайменше 140 студентів та щонайменше 15 науковців були звільнені з білоруських університетів через їх активну громадянську позицію та участь у мирних акціях протесту, включаючи студентів та викладачів Білоруської державної академії мистецтв.
Ми дуже вдячні Юрі Ледяну за те, що він надав свої потужні арт-роботи для цього звіту!