Загибель цивільного 18 грудня 2019 в Мар’їнці швидше за все не є воєнним злочином

джерело: liveuamap.com

Загальна інформація

18 грудня 2019 року близько опівдня в Мар’їнці загинув цивільний мешканець. Truth Hounds відвідали Мар’їнку, щоб з’ясувати всі обставини інциденту та зрозуміти, чи можна в цьому випадку говорити про скоєння воєнного злочину чи загибель цивільного є супутньою жертвою збройного конфлікту.

За результатами проведення опитувань очевидців, інсайдерської інформації, аналізу відкритих джерел та на основі власного досвіду відвідування Мар’їнки впродовж п’яти років конфлікту ми можемо детально відтворити події цього дня.

Локація

Населені пункти Мар’їнка (контрольована урядом України) та Олександрівка (контрольована т. зв. “ДНР” – надалі ДНР) фактично є одним цілим та розділені невеликим проміжком з городами місцевих мешканців, які за час війни перетворилися на зарослий чагарником пустир та кількома десятками будинків т. зв. “Трудівські”, більшість з яких зруйнована обстрілами. Над цією територією панують три великі терикони, які дістали умовні позначення “Олімп” (під контролем українських збройних сил – УЗС), “Крокодил” та “Лисий” (контролюються ДНР) та ще кілька менших. Лінія фронту проходить по Трудівським та потім охоплює Мар’їнку з північного сходу, пролягаючи по природній перешкоді — річці Осикова, що тече по низу яру.
Позиції ДНР знаходяться на території кінно-спортивного підприємства “Донбас-Еквіцентр” та на північно-західному краю Олександрівки.
Позиції УЗС розташовані на південному та південно-східному краю Мар’їнки. А також на північ від міста на території шпиталю для ветеранів війни. В цьому місці траншеї воюючих сторін знаходяться на відстані 400 м одна від одної.

Перебіг подій

18 грудня в Мар’їнці було хмарно, повітря прозоре, видимість більше 1 км. Вітру майже не було.
Біля 11 години підрозділ комбатантів (УЗС) висунувся з бойовою задачею в сіру зону в район східної частини м. Мар’їнка.
Коли комбатанти УЗС висувались на позиції, їх почали обстрілювати комбатанти ДНР зі стрілецької зброї. Комбатанти ДНР стріляли з автоматів АК та кулемету ПКМ одиночними пострілами.

Бійці УЗС виставили димову завісу та під її захистом почали відступати назад. В цей же час їх відхід почали прикривати вогнем зі стрілецької зброї з позицій УЗС на південь від Мар’їнки.
Відходячи з-під обстрілу, об 11:50 група комбатантів побачила на вул. Шевченка цивільного мешканця, що лежав долілиць на землі. Коли його тіло перевернули, побачили вхідний отвір кульового поранення живота.
Цивільний мав на вигляд 50-60 років, був огрядний — 130-140 кг ваги, волосся на голові повністю сиве. Він був одягнутий в сині спортивні штани, светр та чорну куртку. На ногах були гумові колоші. Головного убору не було.
Поруч із людиною лежала куля калібру 7,62х54 мм. Куля не була деформована та не мала видимих ознак того, що пройшла через тіло людини.
Бійці УЗС повідомили в штаб про поранення цивільного, підібрали пораненого та кулю, яку поклали йому на живіт, вочевидь для того, щоб не загубити як речовий доказ. Після цього транспортували пораненого до будинку No 270 по вул. Шевченка, де неподалік є спостережний
пункт УЗС. Та залишили тіло посеред дороги, біля будинку що зазначено раніше. Саме тому на місці, де забирали жертву, не було калюжі крові, яка мала б утворитись при такому пораненні.

Локація місця поранення

О 12:05 на місце прибула бригада військових медиків. На момент їх прибуття цивільний вже не проявляв ознак життєдіяльності. Очі були відкриті, пульсу та дихання не було.
Обстріл продовжувався, тому медики, взявши потерпілого за одяг, транспортували його 15 метрів до укриття. Там переклали на ноші та бігом понесли 200 метрів вздовж вулиці Шевченка, куди вже прибула карета цивільної швидкої допомоги. В швидкій о 12:15 констатували смерть від наскрізного кульового поранення.
Куля увійшла в живіт та вийшла через спину, вочевидь пройшовши м’якими тканинами.

photo-319028-2

На фото вхідний та вихідний отвори від кулі

Аналіз та припущення

Навіть якщо куля, яку підібрали біля тіла, не була тією, що влучила в цивільного, форма та розмір рани не дають підстав сумніватись в тому, що цивільного вбито саме такою кулею.
Набій із кулею калібру 7,62х54 використовується найчастіше в гвинтівці “СВД” та кулеметі “ПКМ”. За даними Truth Hounds снайперської стрільби в той момент зафіксовано не було.

Отже, є обґрунтовані підстави вважати, що місцевий мешканець загинув на лінії фронту від кулі, випущеної комбатантом ДНР з кулемета ПКМ під час атаки на легітимну військову ціль — групу
комбатантів УЗС. В цьому випадку така загибель не може вважатися воєнним злочином, а
розглядається, як супутня жертва збройного конфлікту.

Кулю вилучили представники слідчих органів України. Якщо кримінологічна експертиза покаже, що вона була випущена із гвинтівки СВД, у Truth Hounds з’являться підстави розглядати варіанти кваліфікації інциденту, як воєнного злочину. І тут можливі два варіанти:
• Це все одно не буде воєнним злочином у випадку, якщо комбатант ДНР за димовою завісою чи іншою перешкодою не міг побачити, що стріляє саме в цивільного і був переконаний, що поціляє супротивника.

• Це буде воєнним злочином та має кваліфікуватися за ст. 438 Кримінального кодексу України у випадку, якщо комбатант навмисне зробив цивільного об’єктом атаки. Адже ефективна стрільба з СВД ведеться на дистанцію не більше 700 метрів. На цій дистанції в оптичний приціл при гарній видимості снайпер не міг не бачити, що обличчям до нього стоїть огрядний сивочолий цивільний без будь-якої зброї.

Scroll to Top