Як казали всі українські президенти під час своїх новорічних вітань – «рік, що минає був непростим» і «однак ми вистояли». Ми своєю нишпорською командою не просто вистояли, а зробили кілька багатомильних кроків уперед, хоч яким би цей рік не був складним.

Крок 

1️⃣

Хаунди уклали і підписали меморандум з Прокуратурою Автономної Республіки Крим та міста Севастополь. Це означає, що тепер разом із Прокуратурою ми співпрацюємо у документуванні воєнних злочинів, злочинів проти людяності, а також порушень прав і свобод людини, які були вчинені в незаконно анексованому Криму. Це твердий крок до боротьби з безкарністю де-факто влади на окупованому півострові.

Крок 

2️⃣

Ми здійснили 7 польових місій на схід України, 1 у Вірменію, 1 в Грузію та 1 місію у Таджикистан, в ході якої провели 4-денний тренінг з документування та основ міжнародного гуманітарного права для місцевих правозахисників.

Від травня 2021 року ми фіксували збільшення кількості обстрілів на сході України, включно з такими, що порушують правила ведення війни і призводять до непотрібних надмірних жертв серед цивільного населення та руйнують цивільну інфраструктуру. Ми також розлідували факти використання «живого щита»; порушення прав людини в місцях несвободи на тимчасово окупованій території.

Нишпорки не забували і про воєнні злочини, скоєні багато років тому. Ми зафіксували понад 10 грубих порушень міжнародного гуманітарного права, які відбувалися у 2014-2015 роках.

Крок 

3️⃣

Разом із колегами з інших правозахисних організацій ми моніторили ситуацію з дотримання прав людини на КПВВ та локальних пунктах пропуску в період пандемії. Наші моніторингові візити не минули даремно! 23 липня на державному рівні було ухвалено документ, відповідно до якого під час карантину або блокування роботи КПВВ українців не штрафуватимуть, якщо вони порушили правила вʼїзду-виїзду з тимчасово окупованої території України через обставини гуманітарного характеру.

Крок 

4️⃣

Ще одна перемога, спільна з іншими українськими громадськими організаціями, – ухвалення Верховною Радою України законороєкту №2689 про воєнних злочинців. Ми в Truth Hounds чекали на це 7 років, адже закон спорядить правоохоронні органи та прокуратуру реальними інструментами для переслідування та покарання тих, хто скоює міжнародні злочини на непідконтрольних уряду України територіях.

Крок 

5️⃣

У 2021 році Truth Hounds стали флагманом документування шкоди війни довкіллю на сході України. В межах цієї діяльності наші експерти презентували звіт «Довкілля Донбасу: невидимий фронт», в якому проаналізовано прямий та опосередкований вплив на довкілля бойових дій на сході України, а також систематизовано докази, що свідчать про факти воєнних злочинів проти довкілля.

Звіт лежить тут – https://bit.ly/3r8ucgh

Крок 

6️⃣

Ну і трішечки прекрасного: разом із музикантом Шохіном Курбановим (сценічне ім’я – Sha Gen) записали мініальбом документальної музики. «Ашӯлаи кӯтоҳ», або «Минуща пісня» – це добірка електронної музики, яку супроводжують звуки війни, записані нашими документаторами під час польових місій.

Послухати альбом можна тут 

Сподіваємося, у 2022 ці звуки перестануть лунати над Україною, а їх можна буде почути лише на нашому альбомі.