Багато урядовців, пересічних людей, журналістів, політиків, активістів і воєнних апелюють до Гааги як символа справедливості з надією, що ці злочини будуть розслідувані, а винні будуть покарані. 2 березня Прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон заявив, що 38 країн звернулося до МКС щодо негайного початку розслідування міжнародних злочинів в Україні, що є найбільшим поданням в історії МКС. Прокурор МКС в цей же час заявив, що розпочне негайне розслідування вчинених злочинів.

Однак до сьогодні Україна не ратифікувала Статут Міжнародного Кримінального Суду, що буде постійно створювати перешкоди у цих розслідуваннях і у подальшому в процесі суду. Ратифікація дозволить Україні суттєво пришвидшити процедури роботи МКС.

На сьогодні ми не бачимо жодного логічного аргументу проти ратифікації Римського Статуту і вважаємо, що парламент має його негайно ратифікувати. Це дасть чітке розуміння усім, що рано чи пізно всі міжнародні злочини в Україні будуть розслідувані й винні понесуть покарання.

Ми закликаємо, щоб Президент нарешті підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права» (законопроєкт № 2689), ухвалений парламентом ще в травні 2021 року.

На сьогодні чинний Кримінальний кодекс України не надає чіткого переліку міжнародних злочинів, які вчиняють представники Російської Федерації, що в подальшому створюватиме суттєві проблеми у притягненні до відповідальності винних.

Потрібно перейти від декларацій до реальних дій для притягнення до відповідальності причетних до вчинення міжнародних злочинів на території України. Ми не хочемо, щоб заяви про притягнення до відповідальності залишилися деклараціями. Ми вважаємо, що усі потерпілі від міжнародних злочинів, скоєних на території України, заслуговують на правосуддя. Це важливе завдання дає нам шанс, що такі злочини більше не будуть повторюватися, а винні рано чи пізно понесуть відповідальність.Звернення відкрите для підписання:

Center for Civil Liberties / Центр Громадянських Свобод
Українська Гельсінська спілка з прав людини – УГСПЛ
Громадська організація Кримський центр ділового та культурного співробітництва “Український дім”
Truth Hounds
ZMINA. Центр прав людини
ЦГП “Альменда”/CCE “Almenda”
Вектор прав людини
Фундація DEJURE
ГО Школа Медіапатріотів
ХОФ “Громадська Альтернатива”
Крим_ SOS
Крымская правозащитная группа / Crimean Human Rights Group
ГО «Культура проти хамства»
Regional Center for Human Rights