В четвер, 22 жовтня, Truth Hounds презентували черговий звіт, присвячений воєнним злочинам на Донбасі під назвою “Без строку давності. 102 нових свідчення воєнних злочинів та інших порушень прав людини на Донбасі”. Ця назва — недаремна, адже покликана вчергове звернути увагу як на сам факт військового конфлікту, що триває на сході України, так і на незначний прогрес у виявленні та, що важливіше, розслідуванні воєнних злочинів.

Команда документаторів Truth Hounds з 17 червня по 21 вересня 2020 року особисто відвідала ймовірні місця злочинів уздовж лінії зіткнення з боку підконтрольної уряду України території — а це більш, ніж 20 населених пунктів, – та поспілкувалася з безпосередніми свідками подій і потерпілими, свідчення яких лягли в основу звіту.

На підставі цих свідчень, а також додаткових досліджень експертів Truth Hounds, нишпорки зробили детальний аналіз кількох епізодів, що мають ознаки воєнних злочинів, та обґрунтовано їх юридичну кваліфікацію за ст. 438 Кримінального кодексу України. Автори звіту вкотре наголосили на важливості такої кваліфікації. По-перше, тому що воєнні злочини не мають строку давності й особи, відповідальні за їх скоєння, можуть бути покарані незалежно від того, скільки часу минуло з моменту самого злочину. По-друге, воєнні злочинці не підлягають амністії, що особливо важливо в контексті незворотної широкої амністії, що рано чи пізно настане на деокупованих територіях Донецької та Луганської областей. Тому правильна кваліфікація й ефективне розслідування — пріоритет в діяльності різних правоохоронних органів, якщо говорити про недопустимість безкарності та про невідворотність покарання за ці найважчі зі злочинів. В цьому контексті ми дуже раді відзначити безпрецедентний прогрес у взаємодії правоохоронних органів та громадського сектору — в нашому випадку це, перш за все, органи прокуратури України та Truth Hounds. Як результат — 18 подань щодо фактів вчинення воєнних злочинів з відповідним обґрунтуванням, які Truth Hounds передали до прокуратури лише цього року. Присутність на презентації звіту Аліни Павлюк, прокурорки Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту Офісу Генерального прокурора, є обнадійливим фактом перспективності нашої співпраці.

Окрім цього, на прес-конференції, присвяченій презентації звіту, з короткими доповідями виступили представники ГО “Женевський заклик”, наші партнери по проекту, а також пан Людвік Смор, Перший секретар посольства Королівства Нідерландів в Україна, за підтримки якого було втілено проект.

Відеозапис презентації можна подивитись за посиланням