О третій ночі 15 листопада бойовики т.зв. «ДНР» кількома десятками 120-мм снарядів обстріляли житлову частину селища Невельське на Донеччині. За два дні, вранці 17 листопада відбувся повторний удар по Невельському. За інформацією від керівника гуманітарної місії «Проліска» Євгена Капліна внаслідок цих двох обстрілів пошкодження отримали 25 будинків, що є 50% від усіх домогосподарств. В 15 будинках люди вже не проживали, а 10 будинків були житловими, з яких 3 — зруйновані вщент. Після першого обстрілу село було повністю знеструмлено.

Багато домівок вперше були повністю чи частково зруйнованими після обстрілів у 2014-2015 роках, однак завдяки допомозі міжнародних гуманітарних організацій кілька років потому їх вдалося відновити.

Після останніх двох обстрілів 40 із 45 місцевих жителів, турбуючись про власну безпеку, вимушені були покинути селище.

Truth Hounds вирішили дослідити обставини обстрілів, і за допомогою програми SecureWatch проаналізували супутникові знімки Невельського. Ми виявили, що протягом останніх років кількість розміщеної у населеному пункті військової техніки ЗСУ значно зросла.

Нижче представлені два знімки однієї із частин селища: станом на вересень 2019 року та березень 2020 року. На них помітно, що кількість розміщеної у селищі військової техніки помітно зросла. Беручи до уваги її кількість, можемо припустити, що у селищі перебуває близько 100 військових.

Наші висновки збігаються зі свідченнями жертв і свідків останніх обстрілів, які розповідали, що прямо у селищі знаходиться кілька десятків одиниць броньованої техніки та вантажівок українських військових.

На нашу думку, останніх обстрілів Невельського можна було б уникнути, якби техніка українських збройних сил була розташована на безпечній відстані від цивільних будівель селища. Як договірне (Додаткові протоколи до Женевських конвенцій), так і звичаєве міжнародне гуманітарне право заохочує держави наскільки це можливо уникати розташування військових об’єктів у безпосередній близькості від цивільних об’єктів.

Ми вважаємо за необхідне виводити або, у разі потреби, розташовувати військову техніку навколо населених пунктів, адже в іншому випадку це становить загрозу як для цивільного населення, так і для самих військових.