Truth Hounds провели тренінги для слідчих

Як вірно кваліфікувати злочини, скоєні в контексті збройного конфлікту на Донбасі? Незважаючи на триваючий з 2014 року збройний конфлікт, українська система правосуддя продовжує здебільшого розглядати злочини, що скоюються в зв’язку з ним, як терористичні акти чи навіть загальнокримінальні злочини. Проте, більш правильною, як з юридичної, так і соціо-історичної, точки зору була б кваліфікація таких злочинних діянь як воєнних злочинів. Подібна кваліфікація дала б змогу більльш юридично коректно охарактеризувати події на Сході України, виконати міжнародні зобов’язання України щодо переслідування за воєнні злочини, забезпечити невідворотне покарання, яке, в статті про воєнні злочини, є більш серйозним ніж за більшістю можливих альтернатив з Кримінального кодексу. Окрім того, притягнення до відповідальності за скоєння воєнних злочинів, створювало б точніший і багатовимірніший опис подій в Україні та умов, які зробили можливим скоєння злочинів у вигляді обстрілів, вбивств цивільних осіб, руйнування та розкрадання цивільної власності тощо.
Для того, щоб донести важливість правильної кваліфікації злочинів в контексті збройного конфлікту, Truth Hounds впродовж грудня 2019 провели десять зустрічей зі слідчими головних управлінь поліції Донецької та Луганської областей.

Такі тренінги пройшли в Херсоні, Маріуполі, Краматорську, Сєвєродонецьку, Станиці Луганській та інших містах. Це був справжній марафон. Щодня нове місто та нові питання.

Метою наших лекцій було ознайомити слідчих та оперативних уповноважених, що працюють в зоні ООС, з особливостями кваліфікації за ст. 438 Кримінального кодексу України, що криміналізує воєнні злочини. Ця стаття, хоча і дуже загально сформульована, однак дозволяє це зробити. Ми рекомендували орієнтуватися на ст 8 Римського статуту як уже готового каталогу діянь, які є порушеннями міжнародного гуманітарного права (права збройних конфліктів). Саме такі порушення маються на увазі в статті 438 Кримінального кодексу України.

В ході тренінгів ми ділились і власним досвідом документування воєнних злочинів за стандартами Міжнародного кримінального суду. Адже для встановлення ознак воєнного злочину необхідно, щоб слідчі знали про обставини інциденту, – такі, як наявність та відстань до військових об’єктів, метеоумови в момент події, наявність попередження цивільних про атаку, навіть одяг, що був на жертвах та ще багато інших аспектів.

Можемо з радістю констатувати: попри відсутність судової практики і загальну інертність державної системи, співробітники поліції готові вести боротьбу із замовчуванням, неготовністю та невмінням констатації воєнних злочинів, що вчиняються в умовах збройного конфлікту на території України. “Keep calm і кваліфікуй за ст.438 ККУ” – цей девіз стає все популярнішим. А ми чекаємо прийняття змін до Кримінального кодексу, запропонованих в законопроекті №9438, що після шести років війни нарешті гармонізує українську кримінальну систему із міжнародними стандартами переслідування воєнних злочинців.

Ініціатива підтримується в рамках проекту ПРООН “Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні” за фінансового сприяння Міністерства закордонних справ Данії та програми «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження».