Ніно Болквадзе — правозахисниця, юристка та активістка за права ЛГБТІК із Тбілісі. У 2020 році Ніно стала однією з учасниць воркшопу ARTIФ, в рамках якого спільно у художником Кока Кітіашвілі створила проєкт “Листівка для парламентаря”. У цьому матеріалі Ніно розповіла про свій шлях до мистецтва в активізмі, про участь в ARTIФ, а також про те, як знайомство з художником дало поштовх до створення нового масштабного проєкту.

"Листівка для парламентаря", Ніно Болквадзе, Кока Кітіашвілі, 2020

У 16 років ​​я опинилася перед нелегкою дилемою: вступати до Академії Мистецтв чи до юридичного факультету. З одного боку мене вабило стати художницею, вільною артисткою, а з іншого боку я не могла не спробувати себе у ролі адвоката, правозахисниці. Попри те, що я обрала діяльність у сфері захисту прав людини й за останні 10 років надавала Pro Bono юридичну допомогу тим, хто цього найбільше потребував, у глибині серця у мене все-таки була мрія висловити себе за допомогою мистецтва.

Проєкт ARTIФ виявився в цьому плані чудовою можливістю — тут вдалося говорити голосно про дуже важливі речі — про зміну курсу країни з західного на проросійський, про беззаконня, про корупцію, монополію у сфері медичних послуг, соціальну нерівність, послаблення державних інститутів та інші проблеми, але сам процес був незвичайним та захопливим.

Крім того, я познайомилася з Кокою Кітіашвілі, дивовижним художником, який може передати будь-яку ідею, найнезвичайнішим, несподіваним і, зрозуміло, цікавим способом.

Кока малював карикатурну листівку, я писала текст, яким ми “вітали” чергового депутата грузинського парламенту з провалом у тій чи іншій сфері. Ініціатива привернула інтерес як з боку депутатів, так і правозахисників та громадських активістів та активісток. Людям хотілося побачити наші листівки та навіть отримати їхні копії.

Від участі в цьому проєкті ми отримали величезне задоволення. Особисто для мене очевидно, що наші об’єднані зусилля дають набагато більше можливостей та роблять нашу діяльність продуктивнішою. Насправді захист прав людини це просування ідей про те, як нам краще поводитися з одним. А що таке мистецтво – осмислення навколишнього світу, передача ідей про нього в ефективній формі.

Я думаю мистецтво робить видимими й влучними ідеї та емоції, так вони краще запам’ятовуються. Наприклад, мистецтво перформансу є у всіх ритуалах, обрядах. Для соціальних груп, представники яких живуть нелегким життям, мистецтво може допомогти подолати труднощі, надати мотивації, знайти друзів, наповнити позитивними емоціями, навчити знаходити рішення та багато іншого. Іноді один малюнок може перевернути бачення якоїсь конкретної ситуації, надати впевненості у своїй правоті, сміливості для змін тощо. Тому, думаю, мистецтво може бути скрізь, де нам необхідно нагадати собі, що ми люди та що нам потрібне людське до себе та інших ставлення.

Наше знайомство з Кокою дуже швидко переросло в дружбу і подальшу співпрацю. Але крім цього, зі мною просто трапилося щось подібне до осяяння, не побоюся цього гучного слова. Одного дня я просто побачила онлайн-журнал, який би відображав життя спільноти ЛГБТІК у Грузії. Думаю робота з артистом дала мені впевненості в тому, що можливо, щоб навіть найнестерпніша реальність надихала і надавала сил – все залежить від мистецтва її подачі.

Починали ми з маленьких кроків, онлайн журнал Queer запустили 17 травня 2021 у міжнародний день боротьби з гомофобією та трансфобією. Після цього минуло всього 9 місяців, а проєкт виріс від 25 публікацій до понад 500 трьома мовами — грузинською, англійською та російською. Близько 50 000 унікальних читачів за цей час, здебільшого з Грузії, але є і зі США, Німеччини, Італії, Франції, Швеції, Бельгії, Іспанії, Великобританії, Кенії, Росії, Греції, Туреччини, Польщі, Нідерландів, України, Вірменії, Азербайджану, Індії та з багатьох інших країн.

Наші публікації регулярно читають ЛГБТІК-люди з 98 країн!

Нам, ЛГБТІК спільноті з Грузії, є що сказати насправді. Тим, хто мовчав так довго.

І звичайно, дуже дякую творцям проєкту ARTIФ за їхню працю, віру в людство та мистецтво.

Познайомитися з онлайн-виданням можна тут
Пишіть, якщо вам є чим поділитися: [email protected]

Експерт Truth Hounds Дмитро Коваль у колонці для Mind. UA

Про потенційний трибунал для Путіната як потрібно діяти Україні, щоб зробити його неминучим