Новини

https://truth-hounds.org/wp-content/uploads/2022/08/logo_main-05-1.png

Яким може бути трибунал над вищим політичним керівництвом РФ?

10.08.2022

Експерт Truth Hounds Дмитро Коваль у колонці для Mind. UA

Про потенційний трибунал для Путіната як потрібно діяти Україні, щоб зробити його неминучим

Найімовірніше, Україна разом з партнерами створять спеціальний трибунал для покарання Путіна саме за злочин агресії.

Злочин агресії – планування, підготовка, ініціювання або здійснення акту агресії, який в силу свого характеру, серйозності та масштабів є грубим порушенням Статуту ООН, особою, яка перебуває в стані фактичного здійснення керівництва або контролю за політичними чи військовими діями держави.

В якомусь сенсі, такий трибунал буде схожий на Нюрнберзький, коли група країн-союзників укладають спільну угоду — а ними для України можуть бути США, Великобританія, Японія, ЄС і міжнародні організації — з метою створення трибуналу для високопосадовців РФ, і Путіна зокрема. Для цього, подібно до Лондонської декларації 1942-го року, яка заклала основу для Нюрнберзького трибуналу, 4-го березня 2022-го було проголошено Декларацію про створення Спеціального трибуналу для покарання злочину агресії проти України, текст якої був схвалений Міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою та підписаний кількома десятками провідних світових, українських юристів-міжнародників, колишніх суддів міжнародних судових установ, а також прокурором нюрнберзьких процесів Беном Ференцом.

Яким би великим не був попит українського суспільства на відновлення справедливості, вірогідність справи проти Путіна за українським законодавством дуже примарна. Річ у тому, що у цьому випадку Путіна, як вищого посадовця держави, перед національним законодавством може захистити імунітет, передбачений міжнародним правом. Проте цей імунітет не захищає його від юрисдикції міжнародних судів;

Що ж робити Україні? Відповідь проста та складна водночас – збирати докази, комунікувати зі слідчими з Литви, Польщі, Німеччини, МКС. Оскільки проведення розслідування, зокрема встановлення зв’язку між конкретними злочинами й конкретними людьми, ідентифікація цих осіб, висунення звинувачення та притягнення їх до відповідальності – це дуже довгий процес і потребує численних доказів, то важливо не втомитися від війни, а продовжувати діяти. І в цій справі важливо, щоб прокурори зробили все якісно, – висунули обвинувачення конкретним особам на підставі якісно зібраних доказів, щоб у результаті на лаві підсудних опинилися вищі керівники ЗС РФ, а не лише ті, хто виконував накази на середньому рівні.

Повний текст за посиланням →