Новини

В ворожому полоні, у рідному краї: Truth Hounds представили звіт про воєнні злочини проти полонених на сході України

08.05.2018

На війні без правил бранців не захистить Женевська конвенція про поводження з полоненими. De jure вона діє на території України понад 60 років, але на непідконтрольних територіях не зважають на міжнародне право.

На основі свідчень полонених, які пережили безправність сепаратистських підвалів, організація Truth Hounds створила звіт «Говорять застінки». Сьогодні ми представили звіт громадськості.  Дослідження описує перебування українських комбатантів та цивільних осіб в місцях несвободи в Донецьку, Сніжному, Торезі та Горлівці. Хоча це лише частина території України, що контролюється бойовиками та гібридними російськими військами, репрезентативна вибірка дає уявлення про загальну жахливу картину.

Автори звіту представили докази застосування до полонених тортур, психологічного та сексуального насильства, принижень гідності, нелюдського поводження, примусу до служби в збройних силах противника та самовільні вбивства 2014 – 2015 роках, у найзапеклішу стадію збройного конфлікту.

«Контакти чіпляли на язик і статеві органи, а потім починали ставити запитання. Якщо відповідь не подобалася, – давали розряд струму. Після цього мізки просто закипали. Били постійно, але це було так собі. Основний вид тортур – електрикою. Після цього лишалося багато опіків», – розповів нам один з полонених, що пережив підвал колишньої будівлі СБУ в місті Горлівка.

Звіт «Говорять застінки» також розкриває відповідальність підрозділів збройних сил РФ. Здебільшого російські військовослужбовці не мали розпізнавальних знаків на однострої та номерів на військовій техніці. Але очевидці стверджують, що ті носили уніформу російської армії, їли російські армійські сухпайки, мали специфічну російську вимову та на відміну від місцевих майже не орієнтувались в населених пунктах Донеччини. Дехто й не приховував свого походження.

Полонений з колишньої будівлі СБУ в місті Донецьк розказав: «З нами утримували бойовика російського спецназу, бо він когось дуже сильно побив і за це його посадили в камеру».

«Один їхній старшина сказав: Мы братья-славяне, пришли сюда против вас, фашистов, воевать за веру православную», – розповів інший.

Українська правозахисна організація Truth Hounds провела дослідження в співпраці з Українською Гельсінською спілкою з прав людини за підтримки National Endowment for Democracy. Його мета – встановити відповідальних за катування та смерті та сприяти покаранню винних. Зібрані факти документатори передадуть до Міжнародного кримінального суду.

Скачати звіт українською мовою  тут