Новини

Зло адаптується дуже швидко, ми, натомість, не стоїмо поруч і близько

29.12.2022

Заключне слово Романа Авраменка, виконавчого директора Truth Hounds, заході “Зміцнення міжнародного правосуддя. Виклики та можливості у випадку України”. 08 грудня 2022, Гаага

Зараз саме час для правосуддя стати гнучким та швидко адаптовуватися. Зло адаптується дуже швидко, ми, натомість, не стоїмо поруч і близько. 

80 000 справ про злочини, пов’язані з конфліктом, відкрили українські прокурори з 24 лютого 2022 року. Понад 30 000 були відкриті за весь період російсько-української війни. Тобто загалом – це приблизно 110 000 справ про воєнні злочини, які чекають на розслідування. Постраждалі чекають на правосуддя. В’язниці чекають на злочинців.

І це тільки в Україні. Війна на нашій території є найінтенсивнішою, але це не єдиний конфлікт на планеті.

Я звертаюся до представників держав-учасниць МКС. 43 країни направили свої звернення до МКС з вимогою розпочати повноцінне розслідування української справи. І ми, українці, вам дуже вдячні.

Водночас хочу запитати – чи тільки МКС серед неукраїнських акторів буде цим займатися? Скільки справ візьме МКС? Можливо, 20, можливо, навіть 50. А як бути з рештою? Скільки винних залишаться безкарними? Як розірвати коло зла, коли високий відсоток нерозслідуваних злочинів призводить до ще більшої їх кількості?

Ми повинні створити систему, яка забезпечить швидке глобальне реагування правосуддя на масу міжнародних злочинів. І інструмент для цього вже є – універсальна юрисдикція. Я особисто в це вірю. Я вважаю, що всі країни з працюючою системою правосуддя повинні широко використовувати УЮ для переслідування воєнних злочинців по всьому світу.

Деякі держави адаптують своє законодавство для подолання обмежень, передбачених чинними процедурами. Звичайно, це завжди питання ресурсів.  Але якби всі держави-учасниці МКС додатково виділили б кошти у розмірі своїх членських внесків до МКС (і держави, які не є членами Римського статуту, зробили б те саме), ми б мали набагато більше можливостей для відновлення справедливості. Україна також включила УЮ до законопроєкту, який вносить зміни до національного кримінального кодексу. У майбутньому всі країни можуть розраховувати на українських прокурорів, які зараз інтенсивно розбудовують свою спроможність переслідувати міжнародні злочини.

Звичайно, така схема потребуватиме механізму обміну доказами між юрисдикціями. Але в цифрову епоху вже існують бази даних, які можна спільно використовувати для аналізу доказів та побудови справ.

Російська держава сьогодні є глобальним порушником/злочинцем. Вона бере безпосередню участь у гібридній формі у багатьох конфліктах на земній кулі.

Існує Genocide Network – мережа із переслідування особливо тяжких злочинів – яка довела свою спроможність. Треба лише зробити цю мережу глобальною.

Випадок з Україною як жертвою та Росією як агресором, і глобальна об’єднана реакція на цей випадок може стати еталоном/прикладом того, як ми всі повинні реагувати на будь-які тяжкі злочини. Зокрема ті, що вчиняються у тривалих конфліктах.