Звідки прилетіли снаряди? Обстріл смт. Станиця Луганська. Влучення в будівлю дитячого садка № 21 «Казка» 17.02.2022р.

17 лютого 2022 року, близько 09:00, під час артилерійського обстрілу Станиці Луганської один із снарядів влучив в будівлю дитячого садка, пробишви отвір в стіні за якою знаходилось приміщення для занять спортом. [1]

Локалізація місця удару

Голова ВЦА Луганської області Сергій Гайдай повідомив: «В результаті застосування важкого артилерійського озброєння, снаряд влучив у будівлю дитячого садка, розташованого по вулиці Деповська, 22. Постраждалі у дитячому садку: сторож, помічник вихователя, прачка. Мінно-вибухова травма. Баротравма. Кризовий гіпертонічний криз. Діагноз у всіх однаковий”. [2]

Водночас кілька російських та сепаратистських ресурсів заявили, що садок знаходився на території, підконтрольній т. зв. ЛНР, звинувативши в обстрілі артилерію ЗСУ.

Якщо вірити першому наведеному тут повідомленню, то дитячий садок-ясла № 21 «Казка», розташований за адресою: смт. Станиця Луганська, вул. Деповська, 22. Координати – 48.673889°  39.451235°.

Для підтвердження місцезнаходження будівлі дитячого садку ми порівняли зображення, зроблені на місці інциденту в день обстрілу, що з’явились як на українських, так і на російських ресурсах, із супутниковими зображеннями місця розташування дошкільного навчального закладу “Казка”.

Для порівняльного аналізу ми виокремили об’єкти, які можна ідентифікувати і на знімках з місця інциденту, і на супутникових зображеннях.

Зеленим колом відмічені дерева, що знаходяться поруч з будівлею, та які можна ідентифікувати на обох групах знімків.

Синім колом відмічені конструктивні особливості самої будівлі — горищне вікно з торця, вентиляційні виходи, навіс на задньому фасаді. 

Червоним колом відмічені господарчі будови поряд із основною будівлею дитячого садка та вікна першого поверху, кількість та розташування яких точно співпадають із супутниковим знімком.

Отже, можемо зробити висновок, що під ударом опинився саме садок “Казка”, що знаходиться в смт. Станиця-Луганська на підконтрольній уряду України території.

Визначення напрямку та дистанції атаки

Розглядаючи знімки пошкоджень, можна зробити висновок, що снаряд влучив у нижній кут заднього фасаду будівлі [3], який виходить на південних схід. Азимут перпендикуляру до фасаду — приблизно 135 градусів. 

Головний фасад дитячого садка-ясел №21 «Казка» має конструктивні відмінності від задньої частини тієї ж будівлі: зокрема розташування та кількість вікон першого поверху, наявність двох входів в будівлю, наявність клумб.

Кут ураження боєприпасу, який завдав руйнувань будівлі дитячого садка, становить практично 90 градусів до фасаду та орієнтовно має напрямок ймовірної точки пострілу — азимут 128-131 градус на південний схід.

Знайдені осколки боєприпасу, застосованого при обстрілі дитячого садка мають певну схожість с підривником РГМ-2М, яким споряджуються артилерійські снаряди калібру 122-мм та 152-мм, що використовують як ЗСУ, так і незаконні збройні формування т.н. “ЛНР” та “ДНР” [4]. Визначити який калібр снаряду, що використовувався при обстрілі, по отвору в стіні фактично неможливо.

Важливо відзначити, що поруч з дитячим садком-яслами №21 «Казка» немає бойових позицій та не розміщуються підрозділи ЗСУ. Найближчі бойові позиції розташовуються на південному заході від дитячого садка, на відстані майже 2 км від нього.

Виходячи з ймовірного азимуту (128-131 градус) та відстані від будівлі садка до лінії розмежування (14,5 км.) існує теоретична можливість, що постріл був здійснений з гармати ЗСУ в районі селища Болотене. Проте, її не можна розглядати всерйоз, адже неможливо перемістити артилерійську установку вдень прямо до лінії розмежування, та ще й тривалий час вести з неї обстріл. Така позиція була б швидко знищена вогнем з добре укріплених позицій “ЛНР” на протилежному високому березі Сіверського Донця. 

Ймовірніше, що місце розміщення бойових позицій артилерійських систем, з яких вівся обстріл смт. Станиця Луганська, знаходиться в районі селища Хрящівка (координати — 48.573612° 39.628393°), яке розташоване на непідконтрольній уряду України території, на відстані близько 18 км. У такому разі, це відповідає можливостям та тактико-технічним характеристикам артсистем калібру 152-мм або 122-мм з використанням активно-реактивного снаряду. Точніше визначення використаного боєприпасу можливе після огляду інших місць влучань.

Що ж до допустимості подібного обстрілу за міжнародним гуманітарним правом, то базуючись на наразі доступній інформації, можна стверджувати, що існують об’єктивні  підстави вважати такий обстріл протиправним. Він або був навмисно націлений на цивільні об’єкти (якщо після додаткового дослідження буде встановлено, що й інші боєприпаси влучали в цивільні об’єкти, розташовані на суттєвій відстані від військових), або був невибірковою атакою, тобто не брав до уваги можливості влучання в цивільні об’єкти та не враховував принцип пропорційності (який вимагає щоб можлива шкода цивільним об’єктам, особливо таким важливим як заклади освіти, зрівноважувалася військовою перевагою, яку намагається здобути сторона конфлікту).

1 – https://www.facebook.com/ProliskaStanitsaLuhanska/posts/1278038862681603
2 – https://www.facebook.com/sergey.gaidai.loga/posts/129460219593370
3 – https://lh5.googleusercontent.com/p/AF1QipMgVMnsMzFgNTl6LE55oYlt5axXBcSIYapEBTif=w459-h306-k-no
4 – https://realgazeta.com.ua/detskiy-sad-popal-pod-obstrel-17-02/