Звіт – Нагірний Карабах (2020)

🔴 Ми маємо вагомі підстави вважати, що під час 6-тижневої війни між Азербайджаном і Вірменією за Нагірний Карабах обидві сторони скоїли низку воєнних злочинів.
Truth Hounds, International Partnership for Human Rights (IPHR) та Global Diligence LLP здійснили 4 польові місії до зони конфлікту, в ході яких опитали свідків в Азербайджані, Нагірному Карабасі та Вірменії, а також задокументували десятки місць ураження снарядів і провели розслідування послуговуючись високоякісними супутниковими знімками та даними з відкритих джерел.

Нам вдалося зафіксувати численні випадки нелюдського поводження з полоненими, тортур, обстрілів цивільного населення й інфраструктури та інших грубих порушень Міжнародного гуманітарного права (МГП) та Європейської конвенції з прав людини (ЄКПЛ).

Ось лише деякі кричущі випадки:

🔴 В одному з інцидентів азербайджанські силовики роздягли вірменського військовополоненого і побили
його палицями, перш ніж відвезти до камери в Службі державної безпеки Азербайджану. Співробітники СДБ
допитали його, катували електричним струмом, били електричними кабелями та душили
поліетиленовим пакетом;
🔴 Під час обстрілу вірменськими військовими азербайджанського міста Гянджа, три ракети “SCUD” влучили в житлові квартали, внаслідок чого загинуло 13 і постраждало 53 мирних жителів. Один із свідків інциденту розповів нам, що він з дружиною дивився телевізор, коли розпочався обстріл. Вибігши на вулицю, він побачив нищівні руйнування навколо та звичаючу зі стовпа відірвану кінцівку. У його дітей були порізи від осколків на руках і ногах, а вагітна дочка була доставлена ​​в лікарню, де вона передчасно народила дитину;
🔴 Конфлікт супроводжувався випадками використання іноземних найманців, міжнародною торгівлею зброєю невстановленої дії, таргетованими обстрілами цивільних поселень тощо.

В результаті 44-денної війни загинуло близько 5000 осіб, і щонайменше 100 000 були переміщені.

Ми сподіваємося, що цей звіт про справжню людську ціну війни переконає ворогуючі сторони вдаватися до ненасильницьких способів врегулювання суперечок. Також, маємо сподівання, що всі винні у воєнних злочинах будуть притягнуті до відповідальності.